Blaty drewniane można zamontować w kuchni oraz łazience. Cieszą się dużą popularnością ze względu na solidne wykonanie, uniwersalność i design, ale wiele osób uważa, że są podatne na działanie różnych czynników, zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Jak o nie zadbać, by mogły służyć jak najdłużej?
Drewno to naturalny materiał, wyjątkowo ciepły w odbiorze. Najczęściej w kuchni stosowane są blaty dębowe, gdyż są wytrzymałe i wizualnie ocieplają wnętrze. Aby zachowały swój wygląd i właściwości, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Do wyboru są trzy rodzaje wykończeń blatów z drewna: twardy wosk olejny, olej lub lakier. Każde z rozwiązań ma zalety oraz wady, dlatego warto je omówić.
Twardy wosk olejny
Twardy wosk olejny łączy zalety zarówno olejowania, jak i lakierowania. Głęboko wnika w strukturę drewna, zabezpieczając je od wewnątrz, a także tworzy barierę na powierzchni. Poza tym blat drewniany po nałożeniu olejowosku wygląda bardzo naturalnie, widoczne jest jego usłojenie, a lekko chropowata faktura będzie częściowo zachowana. Poza tym twardy wosk olejny jest przyjazny dla środowiska.
Należy go jednak nakładać co 2-3 lata, co dla niektórych osób posiadających blat dębowy może być wadą. Samodzielna renowacja jest jednak bardzo prosta – przeszlifowanie blatu papierem ściernym i nałożenie olejowosku to wszystko, co trzeba zrobić.
Olejowanie
Olejowanie jest najpowszechniejszą metodą zabezpieczenia drewna – jak m.in. blaty dębowe, bukowe itd. Wiele osób jako plus wymienia m.in. naturalną strukturę drewna. Taki blat nie łuszczy się ani nie odpryskuje. Ważny jest też wybór oleju do blatu kuchennego spełniającego odpowiednie normy. Wcześniej trzeba też dokładnie wyczyścić blat i go starannie osuszyć.
Poza tym taką impregnację można wykonać samodzielnie w domu – najlepiej nanosić kilka razy w roku kilka warstw oleju. Taka ochrona nie jest jednak pełna – w razie wylania płynu należy go od razu wytrzeć, aby uniknąć ew. przykrych konsekwencji. Olejowanie pozwoli cieszyć się doskonałym wyglądem przez lata.
Lakierowanie
Decydując się na blat dębowy wykończony lakierem, trzeba określić jeszcze jego rodzaj – połysk lub półmat. Zależy to od indywidualnych preferencji – warto jednak zapamiętać, że na połyskującym blacie bardziej widoczne są zarysowania. Do plusów lakierowania należy gładka powierzchnia, łatwa w utrzymaniu w czystości. Ten rodzaj renowacji wymaga jednak poświęcenia więcej czasu – w razie odprysków czy wytarcia lakieru najlepiej zdemontować blat, aby całość ponownie pokryć lakierem.