pościel

Dobro, zdrowie i bezpieczeństwo naszych najmłodszych to niezwykle ważna sprawa. Wiedzą o tym wszyscy świeżo upieczeni rodzice, którzy dokładają starań, by ich dziecko od początku życia otrzymało wszystko, co jest konieczne dla jego prawidłowego rozwoju. Do przedmiotów, w które należy się zaopatrzyć, należy zestaw pościeli, w którym dziecko będzie spędzać swoje pierwsze noce. Komfortowy sen jest szczególnie istotny właśnie w przypadku najmłodszych, którzy – odmiennie niż dorośli – mogą spać w ciągu doby od 10 do nawet ponad 14 godzin. Zapraszamy do lektury, w której trakcie podpowiemy – na co zwrócić uwagę podczas zakupu pościeli dla najmłodszych oraz jakie najpopularniejsze rozmiary znajdziemy.

Pościel dla niemowląt

Przystępując do wyboru pościeli dla niemowlaka, należy rozpocząć od spraw najbardziej podstawowych. Do takich należy – rozmiar danej pościeli. Powinien on zostać dobrany względem rozmiaru naszego dziecka oraz wielkości łóżeczka, na którym będzie ono spało.

Oprócz rozmiaru warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych wzmocnień oraz udogodnień w konstrukcji pościeli. Możemy znaleźć modele wyposażone w specjalne rożki, wykonane z wyjątkowo delikatnej bawełny płaskiej. Mają one dużą wartość praktyczną, za ich pomocą możemy szczelnie owinąć nasze maleństwo, tworząc komfortowy, miękki „rożek”.

Po rozłożeniu pościel nadaje się do stosowania także jako podstawa do zabawy, na której dziecko może spędzać cały dzień. Często jest używana jako wyściółka w kojcach, becikach lub miejscach, w których dziecko się bawi.  

Rozmiary pościeli dla dzieci i nastolatków

Organizmy naszych najmłodszych mogą się zmieniać bardzo szybko. Ich wzrastające rozmiary będą skutkować koniecznością wymiany ubrań i kołderek na coraz większe. Rozmiary pościeli podaje się zazwyczaj w centymetrach, wskazując na długość jej krótszej i dłuższej krawędzi.

W przypadku dzieci poniżej 5 roku życia polecamy zaopatrzyć się w kołderkę o rozmiarze wynoszącym od 60×120 do nawet 100×140 cm. Oczywiście, wybór zależy też od indywidualnych predyspozycji naszej pociechy. Poduszka dobierana do zestawu dla dziecka powinna mieć poszewkę o rozmiarze 40×60 cm.

Dzieci do 10 roku życia warto zaopatrzyć w kołderkę o rozmiarach: 140×200 cm. Pozwoli ona na szczelne okrycie całego organizmu oraz jego ogrzanie nawet w czasie najchłodniejszych nocy.

Powyżej 10 roku życia organizmy naszych pociech zaczynają rozrastać się w coraz bardziej indywidualny sposób. Dlatego, w przypadku nastolatków, pościel powinna być dobierana w zależności od tempa ich rozwoju. Ponadto, dzieci w wieku kilkunastu lat mają już swoje preferencje estetyczne, które również należy uwzględnić, dokonując zakupu. Pościel chłopięca niekoniecznie sprawdzi się w przypadku dziewcząt – i na odwrót.

Zazwyczaj, nastolatkom kupujemy pościel o rozmiarach typowych dla osób dorosłych – na przykład 160×200 cm. Oczywiście, długość zależy od tempa wzrostu organizmu naszej pociechy. Nastolatkowie szczególnie wysocy mogą potrzebować kołdry o rozmiarach wynoszących nawet 200x200cm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here