Temat emerytur jest tematem wiecznie żywym, który pojawia się na językach wszystkich osób pracujących. Często podczas dyskusji pojawia się magiczny skrót IKZE, który wielu osobom absolutnie nic nie mówi. Warto jednak dowiedzieć czym jest IKZE i w jaki sposób może nam pomóc w oszczędzaniu pieniędzy na emeryturę.

IKZE to skrót, który po rozwinięciu oznacza Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego. Wchodzi w skład III filaru systemu emerytalnego. Tak naprawdę jest to jedynie opakowanie różnych instrumentów finansowych, które pomaga w oszczędzaniu pieniędzy na kilka sposobów. Jako Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego może nam służyć konto oszczędnościowe, rachunek maklerski czy rejestr funduszy inwestycyjnych.

IKZE przede wszystkim zwalnia nas z konieczności płacenia podatku od dochodów kapitałowych, znanego również pod nazwą “podatku Belki”. Nasze zyski nie będą więc obarczone dodatkowym podatkiem w wysokości 19% od wypracowanego dochodu. Jest to niewątpliwie w perspektywie czasu ogromna oszczędność. W końcu mówimy o inwestycji, która ma trwać kilkadziesiąt lat i potrafi osiągnąć bardzo duże sumy.

Drugą niezwykle ważną zaletą jest możliwość corocznego odpisu wysokości wpłaconej na IKZE kwoty od podatku dochodowego. W efekcie sumę, którą wpłaciliśmy na Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego możemy odjąć od wypracowanego dochodu i dopiero od końcowej kwoty wyliczyć należny Urzędowi Skarbowemu podatek. Jest więc prawie pewne, że w rozliczeniu rocznym wyjdzie nam nadpłata podatku, którego zwrot otrzymamy prosto na nasze konto bankowe. IKZE stanowi więc niezwykle atrakcyjną formę oszczędzania na przyszłą emeryturę, którą warto się zainteresować.

odszkodowaniazoc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here