Śruby - konwersja norm ISO/DIN/PN coraz częściej stosowana

Liczby nie kłamią – aktualnie coraz więcej osób stosuje śruby, które spełniają określone normy. Dlaczego tak się dzieje? Po co w ogóle te normy powstały? Czy jest jakiś głębszy sens tego aspektu? Jak w praktyce wygląda konwersja pomiędzy najpopularniejszymi normami ISO/DIN/PN? Pytań jest dużo, dlatego najlepiej jak najszybciej zabrać się do lektury, aby poznać na nie odpowiedzi.

Po co powstały normy?

Zastanawiacie się nad tym zagadnieniem? Nie Wy jedyni, ponieważ sporo osób ma twardy orzech do zgryzienia związany z tym tematem. W jakim celu powstały normy? Na pewno nie jest to kwestia przypadkowa. Najbardziej popularne normy ISO – za które odpowiada Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna – mają na celu ułatwić unifikację rozmaitych norm krajowych. Często dzieje się tak, że różne kraje posiadają rozmaite normy. W tym celu utrudniony jest na przykład handel itp. Normy ISO ułatwiają zaś realizowanie tego zadania. Łatwiej jest zatem wymieniać dobra i usługi. Normy ISO zapobiegają powstawaniu barier technicznych oraz gwarantują rozwój współpracy intelektualnej, technicznej czy ekonomicznej. Taka właśnie idea przyświeca temu aspektowi. Zwłaszcza, że obecnie bardzo często dzieje się tak, że firmy handlują nie tylko na obszarze swojego kraju, ale nierzadko z podmiotami zagranicznymi.

Najpopularniejsze normy – jak wygląda konwersja pomiędzy nimi?

Poznaliście już normy najbardziej uniwersalne, czyli ISO. Są one stosowane – na dzień dzisiejszy – w 162 krajach. Ciekawostką jest fakt, że jeszcze 10 lat temu ta liczba była mniejsza o 45 państw członkowskich. To chyba najlepszy dowód na to, że Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna rozwija się w bardzo szybkim tempie. U nas stosowane są również Polskie Normy – ich skrót to PN. Najważniejsze kwestie związane z tym tematem ustanawia Polski Komitet Normalizacyjny. Dość ważne w Polsce są także normy DIN – zatwierdzane przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. To stowarzyszenie działa na rynku od 1917 roku. Swoją siedzibę ma zaś w Berlinie.

Jak w praktyce przeprowadzić konwersję norm? Najlepiej posłużyć się przykładem. Załóżmy, że chcecie kupić lub sprzedać śruby drobnozwojne sześciokątne z niepełnym gwintem. Mają one oznaczenie DIN 960. Jak poznać oznaczenie, które zostało zatwierdzone przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną? W tym celu trzeba skorzystać z tabeli konwersji. Po wpisaniu DIN 960 w mig zdobędziecie wiedzę, że w tym wypadku jest to konkretnie ISO 8765.

Artykuł powstał przy współpracy ekspertów z firmy Stalmut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here