Wszelkie urazy kończyn mogą być opłakane w skutkach. Niesprawne ręce potrafią znacznie utrudnić życie a w niektórych sytuacjach uzależnić poszkodowanego od innych. Z kolei urazy kończyn dolnych sprawiają, że ruch jest niemożliwy lub znacznie utrudniony. Do urazów kończyn często dochodzi u osób starszych, które się potknęły. Niestety ze względu na wiek stan kośćca jest dużo gorszy i łatwiej o kontuzję. W przypadku upadku na kolano może dojść do przemieszczenia chrząstek, rzepki czy zerwania ścięgien. Taki uraz może objawiać się także zbieraniem się wody w kolanie, co może sprawiać ogromny ból podczas chodzenia a co gorsza uniemożliwiać poruszanie, ponieważ zmniejsza ruchomość tego stawu.

Woda w kolanie – sposoby leczenia zazwyczaj zaleca prowadzący nas lekarz. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej od lekarza rodzinnego dostać się do lekarz specjalisty zajmującego się ortopedią. Zobaczy on zdjęcie stawu i stwierdzi, czy brak ruchomości i bolesność są spowodowane tylko i wyłącznie przez zbierającą się wodę w kolanie czy także przez złamania czy pęknięcia. Samo leczenie polega przede wszystkim na odciągnięciu wody z kolana. Można stosować maści i inne leki przeciwbólowe. Kolano powinno się trzymać wyżej niż miednicę i starać je jak najbardziej unieruchomić, ponieważ trzeba zapobiegać dalszym urazom. Woda w kolanie objawia się przede wszystkim opuchlizną tego miejsca, dlatego pilna obserwacja pomaga stwierdzić, czy zabieg punkcji kolana w celu usunięcia wody zadziałał wystarczająco, czy woda ponownie się zbiera.

Warto pamiętać, że stanowczo najgorzej taki uraz przechodzą osoby starsze, o których uraz może trwać dłużej i może nawracać nawet bez konieczności upadku. Złe ułożenie nogi podczas chodzenia może spowodować nawrót dolegliwości, dlatego starsze osoby powinny zwolnić i uważać podczas poruszania. Druga grupa, którą najczęściej dotykają takie kontuzje, to sportowcy. Oni z kolei powinni się wstrzymać z treningami na czas rekonwalescencji i skonsultować z lekarzem, jakie ćwiczenia wzmacniające powinni wykonywać w trakcie i po leczeniu.

https://www.uroda.info.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here