Serce to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Pompuje krew, która odżywia wszystkie tkanki i rozprowadza tlen. Dlatego nie powinniśmy lekceważyć symptomów, które mogą świadczyć o jego nieprawidłowej pracy.
Kłucie w klatce piersiowej, bóle wieńcowe czy duszności to pierwsze, najbardziej wyraźne objawy mówiące nam, że co jest nie tak. Często są ignorowane i szybko zapominane. Jeżeli regularnie się powtarzają, powinniśmy sprawdzić czy na pewno wszystko jest w porządku. Oczywistym rozwiązaniem jest wizyta u kardiologa, który profesjonalnie sprawdzi stan naszego układu krwionośnego. Nie powinniśmy, jednak panikować i biec do lekarza za każdym razem, gdy poczujemy drobne ukłucie. Bóle wieńcowe często kojarzone są z zawałem serca, ale nie zawsze muszą go oznaczać. Są to bóle skupiające się w okolicach mostka i promieniujące w kierunku lewej strony ciała – najczęściej żuchwy, ramienia lub łopatki. Martwić możemy się jeżeli ból nie ustępuje przez 10-15 minut i ciągle przybiera na sile. Wtedy rzeczywiście może być zwiastunem zawału. Wtedy powinniśmy jak najszybciej zadzwonić po pogotowie, ale zachować spokój, bo duży stres może tylko pogorszyć sprawę. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zawału, powinniśmy prowadzić zdrowy tryb życia. Wiąże się to ze zwiększeniem aktywności fizycznej i zmianą diety. Polecane jest ograniczenie ilości spożywanych tłuszczów nasyconych oraz czerwonego mięsa. Zdecydowanie niekorzystne jest również żywienie się w restauracjach typu fast food. Czynnikiem ryzyka jest także stres, który tak często towarzyszy nam w dzisiejszych czasach. Ból w okolicach serca nie zawsze związany jest z tym organem. Wywołany może być np. zmianami wrzodowymi, przepukliną lub mocnymi skurczami mięśni międzyżebrowych.
Bóle wieńcowe i inne objawy mogące świadczyć o nieprawidłowej pracy serca nigdy nie powinny być ignorowane. Musimy jednak pamiętać, że panika przy każdym ukłuciu jest zbędna. Najlepszym co możemy zrobić jest dbanie o stan swojego zdrowia i stałego jego monitorowanie.

www.serce.info.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here