Menadżer (z ang. manager) to osoba, której podstawowym zadaniem w każdej firmie, jest kierowanie procesem zarządzania. Odpowiada ona za grupę ludzi, czyli zespół pracujący nad danym aspektem w firmie, jak i stara się realizować 4 główne elementy zarządzania, czyli planowanie, podejmowanie decyzji, motywowanie i kontrolowanie, czy założone działania spełniają swoją rolę. Ciężko jest jednoznacznie powiedzieć, czym zajmuje się menadżer, gdyż lista jego obowiązków jest bardzo szeroka i obszerna,. Niemniej jednak ostatecznie oczekuje się od niego odpowiednich rezultatów, a drogę jaką wybierze zależą tylko od niego. Należy jednak podkreślić, że menadżerowie odpowiadają za swoich podwładnych, czyli są nagradzani za ich znakomita pracę, jak i karani, gdy pracownicy nie spełniają swoich obowiązków.

Jak już wspomniano podstawą jest zbudowanie odpowiedniego zespołu. By się za to zabrać należy w pierwszej kolejności ustawić cele do jakich będzie dążył cały zespół. Następnie należy przeprowadzić analizę poszczególnych członków zespołu. Pozwoli to na zrozumienie relacji jakie między nimi panują, a także jak je podbudować. Dopiero wtedy możemy podjąć decyzje na temat tego kto czym będzie się zajmował. Ważne jest także ustalenie warunków współpracy, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych konfliktów. Nad wszystkim czuwa menadżer, dlatego też tak ważne jest aby funkcję ta pełniła odpowiednia osoba. Dlatego też wyznaczono kilka cech jakie powinien posiadać kandydat na to stanowisko, co więcej są one związane z rolami jakie pełni się wykonując ten zawód. Role te podzielono na trzy główne grupy tj. interpersonalne związane z pełnieniem roli reprezentanta zespołu, jak i firmy, a także przewodzenia mu. Ponadto pełni on funkcję łącznika, czyli osoby, która zapewnia kontakt pomiędzy organizacją, a klientami. Drugą grupą są role informacyjne. Osoba tak musi być w stanie gromadzić i analizować informację, które mogą być następnie wykorzystane podczas podejmowaniu decyzji (role decyzyjne).

Zarządzanie można traktować jako filozofię dążącą do uzyskania określonych efektów. Musi być ono przeprowadzono w sposób sprawny i skuteczny, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnych kosztów i nieprzyjemności. Jednakże nawet najbardziej zaznajomiona osoba w tych tematach, prędzej czy później będzie potrzebowała pomocy. Wtedy naprzeciw tym potrzebom wychodzą coachowie, czyli osoby zajmujące się rozwojem. Pełnia oni rolę personalnych trenerów nakierowujących i ułatwiających osiąganie założonych celów. W przypadku firm skupiają się oni głównie na prowadzeniu odpowiednich szkoleń, które mogą być korzystne w momencie gdy budujemy zespół i pragniemy by działał on jak najlepiej. Należy jednak pamiętać, że nie można nigdy „spocząć na laurach”, gdyż świat ciągle się zmienia i trzeba za nim nadążyć, dlatego też w celu utrzymania spójności zespołu wymaga to ciągłej aktualizacji wspólnych celów oraz misji zespołu, jak i doszkalania się.

http://www.menis.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here