Leczenie uzależnień to bardzo trudny i czasochłonny proces. Poświęcono temu zagadnieniu wiele podręczników akademickich i wiele długich seminariów naukowych. Temat ten wydaj się być jednak nadal niewyczerpany. Uzależnienie tkwi bowiem głęboko w naszej psychice i powoduje, że osoba chora, bo tak również należy nazywać uzależnioną nie panuje nad swoimi reakcjami, działając bardzo często wbrew sobie.
Zobacz też: http://www.beyouty.pl/jak-wyglada-odwyk-alkoholowy/
Uzależnienie od alkoholu ma destrukcyjny wpływ na osobę uzależnioną, wyciska również nieodwracalne piętno na bliskich takiej osoby, na współmałżonku, dzieciach i rodzicach.
Alkohol staje się jedynym i nadrzędnym celem osoby uzależnionej. Jeżeli choroba nie jest jeszcze ujawniona, uzależniony będzie prowadził całe swoje dzienne zadania i obowiązki w taki sposób aby zaspokoić głód alkoholowy. Nie ważne czy będzie w pracy, w domu na wyjeździe, będzie liczyło się tylko to aby się napić i próbować jak najlepiej ukryć sam fakt spożywania. Dla głębokiej fazy alkoholizmu charakterystyczne są natomiast tak zwane ciągi alkoholowe. Osoba chora popadająca w taki stan pije alkohol zazwyczaj kilka a nawet kilkanaście dni z rzędu. Często w samotności lub w gronie osób o podobnych skłonnościach. W okresie takim ma ograniczony kontakt ze światem. Punktem przełomowy jest dojście do fazy krytycznej, kiedy chory podejmuje próbę odstawienia alkoholu i powrotu do świata.
Jak rozpoczyna się odwyk alkoholowy
Pierwszą i najważniejszą kwestią jest przekonanie osoby uzależnionej aby poddała się terapii i uświadomiła sobie miejsce w którym się znalazła. Kolejną kluczową kwestią jest detoks polegający na całkowitym oczyszczeniu organizmu z alkoholu i zalegających toksyn. Osoba podejmująca to trudne wyzwanie musi mieć świadomość, że zadanie nie jest łatwe, jednak tak naprawdę gra toczy się tutaj o życie wielu osób.
Przebieg
W przypadku samego odwyku alkoholowego, nie wystarczy tylko powstrzymać się na jakiś czas od spożywania trunków. Często kilka pierwszych dni przynoszą ogromny psychiczny i fizyczny ból dla osoby leczonej. Bardzo często konieczne jest wsparcie lekarza psychologa a także podawanie leków, które pomogą przejść przez pierwszy etap leczenia. Proces wychodzenia z nałogu jest bardzo trudny a prawdziwa walka rozpoczyna się dopiero po powrocie chorego do domu.
Przeczytaj też: http://www.cowtoruniu.pl/gokarty-na-pedaly-czy-warto-kupic/