fotolia.com, 206459107 | Autor: Photographee.eu

Nie ma wątpliwości, że duży pokój dzienny pozwala na stworzenie pięknej aranżacji bez większego wysiłku. Jednak co w przypadku małego metrażu? Wbrew pozorom, niewielki salon wcale nie musi być nudny i trudny w urządzeniu. Wystarczy zastosować kilka pomysłowych trików, które optycznie go powiększą i dodadzą nieco charakteru.

W przypadku salonu liczy się każdy centymetr, dlatego nie warto zawalać go zbyt wieloma przedmiotami. Wyposażenie ograniczmy do koniecznego minimum. Zamiast kupować masywne i zdobione regały, wybierzmy minimalistyczne meble i dekoracje. W małych pokojach najlepiej prezentują się jasne, dość gładkie szafki w stonowanych kolorach. Również „tło” w naszym salonie – czyli podłoga i ściany – powinny być utrzymane właśnie w takich barwach. Neutralność otoczenia nie tylko ułatwi nam rozjaśnienie całego pomieszczenia, ale też zminimalizuje ryzyko przytłoczenia. Masywne, ciemne meble czy ściany, utrzymane w zbyt intensywnych kolorach, dadzą kiepski efekt.

Inaczej wygląda to w przypadku drobniejszego wyposażenia i dekoracji. Aby nie zawalać salonu dodatkowymi meblami, na umieszczenie dodatkowych drobiazgów, figurek i książek, wybierzmy wieszane półki lub niewielkie szafki. Zamiast komody, postawmy na niewielki regał. Świetną ozdobą będzie również lustro ozdobne. Będzie pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również rozjaśniającą i powiększającą pomieszczenie. Zwierciadło umieszczone naprzeciw okna będzie odbijać naturalne światło, dodając wrażenia przestrzeni. Taką rolę odegrają również lustrzane fronty szafek. Poza tym warto dobrze przemyśleć wybór oświetlenia sztucznego. Pomimo małej ilości miejsca, nie powinniśmy ograniczać się tylko do oprawy sufitowej. Oprócz niej zamontujmy eleganckie kinkiety, reflektory, albo postawmy przy kanapie wysoką, pasującą do wystroju lampę podłogową.

Kolory i nietypowe meble 

Nie zapominajmy, że potęga tkwi również w szczegółach, czyli np. ciekawej oprawie włączników, estetycznych roletach, eleganckich zasłonach, czy nawet kolorowych, dekoracyjnych organizerach do kabli. Jeżeli chcemy umieścić w małym salonie obraz lub duże, oprawione zdjęcie, pamiętajmy o tym, aby dobrać rozmiar odpowiednio do wymiaru ściany i całego wnętrza. Rama nie powinna być ani zbyt mała, ani zbyt duża, dlatego przed jej zakupem zapoznajmy się z internetowymi poradnikami.

Formą urozmaicenia salonu może być też wprowadzenie kolorowych dodatków. Chodzi o barwne narzuty, poduszki, świeczki, czy chodniczki. Dodadzą wrażenia przytulności i domowego ciepła. Poza tym, ozdobą samą w sobie będą designerskie, interesujące meble. Możemy zdecydować się np. na tylko jeden, nietypowy element wyposażenia, który będzie wyróżniał się na tle reszty, np. wiklinowy kosz, vintage’owy lub nowoczesny fotel, niezwykłą lampę, czy zabytkowy stolik na drobnych nóżkach. Wszystko to doda indywidualnego charakteru pokojowi dziennemu i sprawi, że całość będzie prezentować się zdecydowanie mniej zwyczajnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here