Inwestor, który buduje dom, na etapie wykończenia do stanu surowego zamkniętego, powinien pomyśleć o rodzaju okien oraz sposobach ich montażu. Dostępna na rynku cała gama okien i drzwi balkonowych może doprowadzić do trudności w wyborze właściwego wyrobu oraz wykonawcy. Jak podjąć decyzję, która nie doprowadzi w przyszłości do kłopotów z użytkowaniem okien?
Wybór producenta okien
W momencie podejmowania decyzji o wykończeniu domu do standardu surowego zamkniętego, należy zakupić okna do wykończenia w odpowiedniej ilości i rozmiarze. Na etapie wyboru projektu domu można wiedzieć już, jakie będą rozmiary otworów okiennych. Architekci przeważnie decydują się na wybór okien o standardowych rozmiarach, aby klient miał łatwiejszy wybór podczas zakupu okien u konkretnego producenta. Nierzadko jednak na życzenie klientów instaluje się okna dużo szersze niż standardowe, dlatego też ich wykonawstwo podlegać powinno innym zasadom. Producent okien powinien być najważniejszą kwestią, którą rozważamy na etapie wykończenia domu. Wybrać należy renomowanego producenta, który może pochwalić się wieloma latami doświadczenia oraz realizacją wielu niestandardowych projektów. Dzięki temu zyskujemy pewność, że powierzymy swoje okna odpowiedniej ekipie.
Przygotowanie do montażu
Dobrze dobrana ekipa powinna doskonale wiedzieć jak montować okna, aby mogły one służyć w dobrym stanie przez wiele kolejnych lat. Przygotowanie do montażu powinno polegać przede wszystkim na zakupie odpowiednich pod względem wymiarów okien. Zazwyczaj kupując okna można zamówić u producenta usługę ich montażu. Jest to najlepszy z możliwych sposób na to, aby zyskać dobrze zmontowane okna i drzwi balkonowe. Producenci mają swoje własne specyfikacje, którymi będą się kierować podczas montażu, dlatego ich okna montowane w ich autorski sposób będą na pewno służyły długo w niezmienionym stanie. Otwory okienne nigdy nie są idealną linią prostą, do której wystarczy tylko dopasować pięknie przygotowane ramy okienne. Podczas prac budowlanych otwory okienne mogą nabierać różnych cech. Dlatego też ekipa, która wstawia gotowe okna, musi najpierw przygotować te miejsca, odpowiednio je wyprostować, wykonać w nich specjalne otwory. Rama okienna i otwór okienny nigdy nie są idealnie spasowane, dlatego konieczne będzie uszczelnienie ich w odpowiedni sposób.
Regulacja po montażu
Prawidłowy montaż okien to nie tylko wstawienie ramy w otwór okienny i uszczelnienie pozostałych otworów pianką. Aby można było mówić o właściwym montażu okien, trzeba uwzględnić także ich idealną regulację. Ekipa, której zadaniem jest montowanie okien w nowym budynku, musi zadbać o to, by pozostawić je w stanie idealnym. Takim, aby podczas otwierania nic nie szurało, nie ocierało i nie skrzypiało. Aby po otwarciu okno idealnie odmykało się, a po domknięciu pozostawiało szczeliny idealne by pozostawić właściwą cyrkulację powietrza. Regulacja okien po montażu to chyba najważniejszy etap prac montażowych. Polega on na pozostawieniu okien odpowiednio szczelnymi, aby nie przenikała przez nie woda ani zimny wiatr. Jednocześnie okna muszą pozostawiać delikatne szczeliny, aby dopuścić do lekkiej cyrkulacji powietrza i tym samym zapewnić właściwą wymianę powietrza w całym budynku.
Osobie, która zamawia montaż okien trudno jest określić, kiedy ta cyrkulacja jest już wystarczająca. Dlatego właśnie montażu okiennego nie należy wykonywać samodzielnie. Jeśli zakupimy okna od renomowanego producenta i zamówimy wraz z nimi usługę fachowego montażu, otrzymamy od niego także gwarancję na produkt i wykonawstwo. Dzięki temu po kilku latach można zwrócić się do serwisu z prośbą o doregulowanie drzwi, które ulegają po pewnym czasie stopniowego zużyciu. Po prawidłowym montażu okien nie powinno być jakichkolwiek problemów z ich użytkowaniem przez kolejne lata. Mogą się jednak pojawić drobne otarcia czy nieszczelności. Zawsze jednak w takiej sytuacji najlepiej zwracać się bezpośrednio do producenta, który poradzi, co należy wtedy zrobić.