Konsultacja lekarska online - wszystko, co tylko musisz wiedzieć

Dzisiaj coraz częściej spotykamy się z konsultacjami lekarskimi on-line. Co warto o nich wiedzieć? Jak w zasadzie wygląda taka konsultacja lekarska on-line? Jak się należy do niej przygotować i co trzeba zrobić? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdować się będą w poniższym artykule….

Jak wyglądają konsultacje lekarskie on-line?

Cóż, najczęściej dotyczą one bardziej specjalistycznych dziedzin. Generalnie mogą mieć kilka swoich wymiarów. W najbardziej podstawowym zakresie, opisywany jest problem i określane są różne możliwości. Przykładowo ktoś chce tylko zapytać się o wyniki badań krwi – lekarz po prostu odpowiada słownie na maila albo wiadomość.

Konsultacje lekarskie on-line mogą także obecnie przyjąć formę takiej trochę bardziej rozmowy online. Wówczas mamy szansę pokazać lekarzowi np. wysypkę, pokazać, jak się czujemy itp.

Czy można przez taką konsultację lekarską on-line wystawić receptę, zwolnienie itp.?

Generalnie, obecnie tak. Lekarz żywiąc uzasadnione podejrzenia, że trzeba poszerzyć diagnostykę, może pacjenta skierować gdzieś dalej, także na badania.

Oczywiście także może wystawić e- receptę, a także zwolnienie przez internet. Niektóre choroby da się bowiem zdiagnozować albo chociaż podejrzewać konsultując online. Czasem większe ryzyko występuje w przypadku pójścia pacjenta do gabinetu niż w przypadku zdiagnozowania choroby online.

Czy konsultacje lekarskie online staną się przyszłością?

To jest dobre pytanie. Zasadniczo w wieku krajach istnieją już takie konsultacje. Stanowią one niejako pierwszy etap leczenia. Tutaj lekarz stara się ocenić, jak poważna jest sprawa, czy jest to tylko drobne przeziębienie albo wysypka alergiczna, czy może poważniejszy stan.

Trzeba jednak zawsze mieć na uwadze, że lekarz który nas przebada, może zaprosić nas na badanie. W końcu wiele chorób da się rozpoznać tudzież wykluczyć, jedynie poprzez przeprowadzenie stosownego badania.

Podsumowując, konsultacje lekarskie on-line są czasem niezbędne, niemniej nigdy nie zastąpią badania lekarskiego. Mogą być cenną wskazówką albo pomóc w odróżnieniu lżejszego od cięższego stanu, niemniej zasadniczo powinno się jeszcze wszystko skonsultować na wizycie w dogodnym terminie. Warto podkreślić, że do online konsultacji trzeba się także przygotować.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here