Ból ucha to przypadłość, z którą każdy z nas w swoim życiu miał do czynienia. Nie jest niczym przyjemnym i zazwyczaj ból ucha zwiastuje niepokojący stan naszego organizmu – może być zarówno objawem choroby jak i zwykłego zawiania. Warto wiedzieć, kiedy może pojawić się ból ucha i co zwiastuje.

Ból ucha – kiedy się pojawia?

Jeśli ból ucha utrzymuje się dłuższy czas i nie pomagają żadne metody leczenia, najlepiej będzie odwiedzić lekarza rodzinnego, który wyda nam skierowanie do laryngologa. Dobrym pomysłem jest także wizyta u specjalisty prywatnie. Ból ucha może mieć bowiem bardzo różne podłoże – najczęstszą przyczyną występowania bólu ucha jest stan zapalny w obrębie górnych dróg oddechowych (zwykle krtani, gardła czy migdałków), ale ból ucha może towarzyszyć nawet zapaleniu szczęki czy schorzeniom zębów. Ból ucha może mieć także bardziej poważne podłoże, jak choćby zmiany nowotworowe migdałków, przestrzeni przygardłowej i jamy ustno-gardłowej, dlatego tego problemu na pewno nie można bagatelizować.

Ból ucha, a problem z narządem słuchu

Bywa, że ból ucha związany jest ze schorzeniem, które dotyczy samego narządu słuchu i nie jest objawem innych chorób. Intensywny ból można odczuwać podczas niedrożności tzw. trąbki Eustachiasza czy zapalenia ucha środkowego. Ból o różnym nasileniu mogą powodować również urazy mechaniczne ucha, a nawet jego zatkanie woskowiną. Są to jednak dolegliwości bólowe, które z czasem ustępują. Bardzo często ból ucha pojawia się na skutek uszkodzenia narządu poprzez nagły skok ciśnienia. Trzeba uważać, szczególnie podczas czyszczenia uszu oraz pracy w hałasie – może bowiem wtedy dojść do uszkodzenia błony bębenkowej i upośledzenia słuchu. Uszkodzenie błony bębenkowej objawia się silnym bólem, zawrotami głowy i szumami usznymi.

Kiedy do lekarza?

Jeśli ból ucha pojawia się sporadycznie, warto zastosować domowe metody leczenia, jak choćby gorące okłady czy aplikacja do ucha kilku kropel lekko podgrzanej oliwy z oliwek. Jeśli jednak ból ucha utrzymuje się co najmniej kilka dni i nie traci na nasileniu, najlepiej będzie odwiedzić specjalistę, który wykona diagnostykę i wdroży odpowiednie, adekwatne do schorzenia leczenie.

www.fabrykafigury.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here