Jak wybrać lampkę na biurko

Lampka na biurko, poza aspektami estetycznymi (dobrze, by pasowała do wystroju wnętrza), powinna być także praktyczna i emitować odpowiednie światło, które nie będzie męczyło wzroku. Ważne są parametry takie jak moc, natężenie światła oraz kierunek jego padania. Każdy z tych czynników wpływa na komfort nauki i pracy wykonywanej przy biurku. Jak więc wybrać odpowiednią lampę? Dowiesz się z tego artykułu!

Lampka na biurko – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Lampa na biurko, choć niepozorna, może znacznie podnieść komfort pracy i nauki przy biurku, zwłaszcza gdy nie mamy możliwości zapalenia górnego światła. Niestety, źle dobrana może powodować większe zmęczenie oczu, dlatego tak ważne jest, by postawić na odpowiedni model, który następnie umieścisz we właściwym miejscu na stoliku do pracy. Szeroki wybór produktów znajdziesz na stronie EMPIKu: https://www.empik.com/dom-i-ogrod/lampy/biurkowe,39620304,s. Jakie aspekty są zatem kluczowe przy wyborze lampki na biurko?

  • Mobilność – wybierając lampkę biurową, warto kupić taką, którą będziesz mógł łatwo przestawić w inne miejsce na blacie. Aby tak było, wybierz model z kablem o długości co najmniej 1,5 m, tak, by bez problemu dosięgnął do kontaktu.
  • Moc – ten parametr jest szczególnie ważny, ponieważ od niego zależy zużycie prądu, a co za tym idzie – wysokość rachunków za energię. Chcąc wybrać opcję energooszczędną, postaw na lampkę biurkową LED o niskim poborze mocy. Co istotne, im wartość ta będzie niższa, tym bardziej energooszczędna okaże się dana lampka.
  • Natężenie światła – wybierając lampkę, warto wybrać taką, która posiada funkcję regulacji natężenia światła, czyli jego intensywności. Wiele spośród nowoczesnych modeli ma taką opcję, pozwalając na wygodne dopasowanie jasności oświetlenia do aktualnych potrzeb.
  • Kierunek światła – istotne jest, by lampa umożliwiała zmianę kierunku oświetlenia, czyli dawała ci możliwość przybliżania lub oddalania źródła światła w razie potrzeby. Możliwość zmiany kąta nachylenia lampy również korzystnie wpłynie na komfort pracy.

Lampa na biurko dla dziecka – jaką wybrać?

Dzieci spędzają przy biurku sporo czasu, czy to na nauce, czy zajęciach kreatywnych, dlatego ważny jest wybór odpowiedniego oświetlenia. By zadbać o wzrok swojego dziecka, kup lampę z możliwością wyboru natężenia światła oraz ustaw ją po odpowiedniej stronie biurka tak, żeby twoja pociecha nie zasłaniała ręką jego dopływu. Jeśli dziecko jest praworęczne, lampka powinna stać po lewej stronie, tak by ręką dziecko nie zasłaniało sobie światła, na przykład w trakcie pisania. W przypadku dzieci leworęcznych odwrotnie, lampka powinna stać po drugiej stronie blatu.

Dobrym rozwiązaniem będzie lampka na biurko LED, która przy okazji będzie energooszczędna. Barwa światła nie powinna rozpraszać dziecka podczas nauki, dlatego unikaj kolorowych żarówek (np. czerwonych). Warto jednak pomyśleć nad lampką oferującą możliwość zmiany temperatury oświetlenia, by dostosować ją do pory dnia.

Jaka lampka na biurko do pracy?

Podobnie jak w przypadku lampek dla dziecka, warto wybrać wariant LEDowy z możliwością wyboru natężenia i barwy światła. Dla osób posiadających małe biurka sprawdzą się niewielkie lampki przyczepiane do blatu bądź przywieszane na ścianie, które nie zajmą dodatkowej przestrzeni.

Równie ważne będzie oczywiście samo umiejscowienie lampy – nie powinna ona znajdować się tuż przy głowie, aby światło nie oślepiało i nie drażniło oczu. Ustawienie jej w złym punkcie nie tylko zmęczy wzrok, ale też nieodpowiednio oświetli miejsce pracy. Warto też wiedzieć, że modele wyposażone w możliwość ustawiania kolorów lub automatycznego ich zmieniania lepiej sprawdzą się jako ciekawy gadżet niż do pracy.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here