otyłość

Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość to najgroźniejsza i najbardziej rozpowszechniona przewlekła choroba na świecie. Trudno się temu dziwić, bo nadwagę może mieć około 1,6 miliarda ludzi na świecie, a z otyłością zmaga się ponad 300 milionów ludzi. Przybrać na wadze nie jest trudno, trudniejsza jest natomiast utrata zbędnych kilogramów. Jednym z podstawowych sposobów na ocenienie swojej wagi i sprawdzenie, czy mieści się w granicach normy jest wykorzystanie kalkulatora BMI. Jakie są pierwsze sygnały nadwagi? Co możemy z tym zrobić?

Jak rozpoznać nadwagę?

Z roku na rok na całym świecie rośnie liczba zarówno osób dorosłych, jak i dzieci walczących z nadwagą lub otyłością. Możemy wyróżnić wiele przyczyn rosnącej liczby otyłych osób. Podstawową przyczyną jest przyśpieszenie tempa życia, co sprawia, że ludzie coraz częściej sięgają po tanie i niezdrowe jedzenie jak np. fast food. Problemem jest także mniejsza ilość czasu, którą poświęcamy na aktywność fizyczną. Skąd wiadomo, czy mamy do czynienia jeszcze z nadwagą, czy już z otyłością? Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeżeli BMI osoby dorosłej jest większe bądź równe 25, oznacza to, że taka osoba cierpi na nadwagę. Jeśli BMI przyjmuje wartość 30 lub więcej oznacza to otyłość. Podstawowym i najszybciej widocznym objawem otyłości jest nadmierna ilość tkanki tłuszczowej. Jest to nie tylko problem natury estetycznej, ale również przyczyna wielu problemów ze zdrowiem (np. poważne choroby układu krążenia, problemy z oddychaniem, bezdech senny, zwyrodnienia stawów, trudności w codziennym funkcjonowaniu np. problem z wejściem po schodach, a nawet zaburzenia cyklu miesiączkowego u kobiet). Wzór na BMI to: [Waga w kilogramach] / [wzrost w metrach do kwadratu]. Trzeba jednak pamiętać, że obliczenia uzyskane po zastosowaniu wzoru nie zawsze są dokładne – np. w przypadku kobiet w ciąży, dzieci i sportowców. W przypadku dzieci to, czy masa ciała jest prawidłowa, ocenia się za pomocą siatek centylowych. Na siatkę, odpowiednią dla płci dziecka, nanosi się wzrost, wagę oraz BMI.

Catering dietetyczny – pomoc w walce z nadwagą

Stałe zwiększanie masy ciała może doprowadzić do bardzo nieprzyjemnych skutków. Aby tego uniknąć, musimy wprowadzić korektę w diecie lub skorzystać z oferty, którą proponuje klientom catering dietetyczny Mikołów. Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne ustalenie planu treningowego i żywieniowego, ważne jest wyeliminowanie słodzonych napojów gazowanych, słodyczy czy szybkich, gotowych, wysoko przetworzonych produktów spożywczych. Duże znaczenie ma również zwiększenie aktywności fizycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here