Kalkulator rat kredytu hipotecznego i gotówkowego

Planujesz zaciągnąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń? Potrzebna Ci pożyczka? A może rozważasz długoterminowe zobowiązanie hipoteczne? Niezależnie od tego, jakie finansowanie chcesz uzyskać, wykorzystaj kalkulator rat kredytu. Dzięki swej prostocie pomoże Ci oszacować wysokość comiesięcznych rat, a co za tym idzie – Twoją zdolność do ich spłaty. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy!

Kredyt hipoteczny a gotówkowy – różnice

Oba te produkty bankowe można łatwo rozróżnić. Kredyt hipoteczny wymaga zabezpieczenia i pomaga w zakupie nieruchomości, np. mieszkania lub lokalu pod działalność. Gotówkowy, nierzadko zaciągany online – np. na samochód, może być spożytkowany na dowolny cel. W każdym przypadku warto sięgnąć po specjalny kalkulator, aby szczegółowo przeanalizować korzystne oferty – m.in. te, które proponuje bank Santander.

Gdzie znaleźć kalkulator rat kredytu?

Tego typu narzędzia, ułatwiające także obliczanie sumarycznego kosztu kredytu, są nie tylko powszechnie dostępne w sieci, ale też na oficjalnych stronach internetowych banków. Niektóre bywają zbyt uproszczone – wtedy kalkulacja nie będzie dokładna. Warto przetestować kilka wariantów i wybrać ten, który agreguje najwięcej zmiennych. Instrumenty pomocnicze oczywiście nie zastąpią wnikliwej analizy zawieranej umowy kredytowej – o tym zawsze należy pamiętać.

Kalkulator rat kredytu – co bierze pod uwagę?

Wykonując szacunki, kredytobiorca powinien znać oprocentowanie, odsetki, WIBOR, ale nie tylko. Równie istotna jest prowizja banku i marża kredytu. Dopiero wtedy będzie można sprawdzić, ile mogą wynosić raty i czy ich spłata nie przekroczy zdolności pożyczającego. Upewnij się, co oznaczają wyżej wymienione pojęcia. Dzięki temu unikniesz zakłopotania podczas rozmowy bądź spotkania z doradcą – zarówno przy rozważaniu kredytu gotówkowego, jak i każdego innego.

Kwota kredytu

W najprostszym tłumaczeniu to suma pieniędzy, jaką klient chce pożyczyć od banku. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej i dopełnieniu wszelkich formalności taka pula środków zostanie przelana na rachunek kredytobiorcy.

Oprocentowanie kredytu

Na jego wysokość bezpośredni wpływ mają dwa składniki:

  • stopa procentowa kredytu,
  • marża banku.

Oba te pojęcia zostały szerzej opisane w dalszej części artykułu.

Okres kredytu

Łączny czas, określony w umowie z bankiem, w ciągu którego klient planuje spłacić cały kredyt gotówkowy, np. samochodowy, hipoteczny lub jakikolwiek inny. Od jego długości zależy także całościowy koszt zaciągniętego zobowiązania.

Sposób spłaty – rodzaj rat

Co do zasady umowa kredytowa wyróżnia dwa typy rat:

  • malejące – na początku są one nieco wyższe, jednak dzięki temu łączna kwota odsetek jest mniejsza; są to raty typowe dla kredytów wymagających większej zdolności,
  • równe – poziom raty kapitałowo-odsetkowej się nie zmienia, jednak z czasem będą się różnić proporcje między wysokością kapitału w racie a odsetkami; pożyczający zapłaci bankowi więcej – co po części jest ceną niższych wymagań.

Prowizja

To standardowa, jednorazowa opłata operacyjna, doliczana przez bank do zaciągniętego kredytu. Wyraża się ją w formie procentowej. Ma zrekompensować kredytodawcy koszty związane z uruchomieniem zobowiązania. Zazwyczaj pobierana bez względu na to, jakim rodzajem kredytów interesuje się klient. Wysokość prowizji można negocjować – wielu ekspertów wprost do tego zachęca. Co ważne, niektóre instytucje finansowe z niej rezygnują.

Stopa procentowa

Parametr określający cenę pieniądza, jaką poniesie pożyczkobiorca na rzeczy pożyczkodawcy w zamian za udostępniony kapitał, czyli np. kredyt gotówkowy lub samochodowy. Odnosi się także do transakcji zawieranych pomiędzy bankami. Wysokość stóp procentowych uzgadnia Rada Polityki Pieniężnej, gdzie nadrzędnym celem jest stabilność krajowej waluty. Skutki podjętych działań obserwuje się na ogół dopiero po kilku lub kilkunastu miesiącach. W Polsce wyróżnia się stopy:

  • referencyjne,
  • lombardowe,
  • depozytowe,
  • redyskonta weksli.

Marża

Drugi składnik oprocentowania kredytu i jednocześnie zarobek banku z tytułu udzielenia zobowiązania. Wysokość marży strony ustalają między sobą. Zależy ona głównie od ryzyka pożyczenia pieniędzy i najczęściej pozostaje niezmienna.

Podsumowanie

Dokładna kalkulacja to podstawa, by zarówno kredyty gotówkowe zaciągane online, jak i długoterminowe, np. pod budowę domu, stały się skutecznym narzędziem realizacji planów, a nie początkiem finansowych kłopotów. Przed podjęciem jakichkolwiek wiążących kroków, sprawdź swoją zdolność, zgromadź szereg ofert i uruchom kalkulator kredytowy, by móc wybrać tę najlepszą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here