Badanie rentgenowskie macicy i jajowodów nazywamy w skrócie HSG, ale jego pełna nazwa to histerosalpingografia. To chyba najdłuższe słowo, jakie widziałam i na pewno nie zamierzam go pisać jeszcze raz. W każdym razie zastanówmy się na czym polega HSG i zadajmy sobie pytanie, które nurtuje wiele z nas: ile to kosztuje i czy to boli?
Badanie to ma służyć ocenie drożności jajowodów i sprawdzeniu tego, czy macica ma odpowiedni kształt i położenie. Jest to jedno z bardziej podstawowych badań ginekologicznych. Używa się do tego sprzętu do wykonywania badania rentgenowskiego, więc od razu możemy odpowiedzieć sobie na pytanie czy to boli. Oczywiście nie. Tak samo jak żaden inny rentgen, HSG jest bezbolesne.
Jeśli czeka nas to badanie, warto wiedzieć jak się do niego przygotować, żeby ułatwić pracą ginekologowi. Przede wszystkim najpierw trzeba wykonać wymaz z pochwy. Tak naprawdę bez tego nie zostaniemy dopuszczeni do badania. Nie jest tutaj tak, jak z badaniem krwi, bo przed HSG można zjeść śniadanie, ale warto zadbać o to, żeby to był raczej lekki posiłek. Dobra strona jest taka, że nie przychodzimy na badanie głodni. Tą bardziej nieprzyjemną częścią badania jest to, że rano, zaraz przed nim, czeka nas lewatywa. Dla wielu osób może to być ta bardzo trudna do zniesienia część, ale warto się przemęczyć. Jakieś pół godziny przed rozpoczęciem badania przyjmuje się czopek rozkurczowy, który ma za zadanie ułatwić pracę lekarza. Przed samym badaniem trzeba poinformować ginekologa o tym kiedy była nasza ostatnia miesiączka, bo jest to dla niego niezbędna wiedza. To już tak naprawdę wszystko. Kiedy wykonamy te wszystkie kroki, badanie HSG może się w końcu rozpocząć.
Tak jak mówiłam, jest to zabieg zupełnie bezbolesny, a może być bardzo przydatny w leczeniu wielu schorzeń. Samo badanie trwa zaledwie kilkanaście minut, więc jest bardzo krótkie i tak naprawdę samo przygotowanie do zabiegu zajmuje więcej czasu. Warto pamiętać o tym, że można przy nim zażyczyć sobie znieczulenia ogólnego.