Ludzki organizm jest bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju zmiany, które nie służą mu zbyt dobrze. Wiele ludzi kiedy są głodni odczuwają to w postaci zmęczenia czy też bólu głowy. Są osłabieni i brak im chęci do działania. Podobnie dzieje się z niedostosowaną do danego organizmu temperaturą. Często wystarczy jedynie dostarczyć do wewnątrz pokarm bądź też wyjść na chłodniejsze powietrze. Zdarza się jednak tak, że nasz organizm przeżyje taki szok, że doraźne działania jednostki mogą nie wystarczyć.
Dzieje się tak chociażby w wyniku dostania się do układu pokarmowego człowieka niepożądanych substancji. Mogą być to produkty silnie toksyczne, mogące nawet zagrozić zdrowiu. Nieuniknione może stać się wówczas płukanie żołądka. Czasem dana osoba nie jest świadoma, że spożyła leki ,które mogą bardzo jej zaszkodzić. Dowiaduje się o tym dopiero, gdy pojawiają się u niej objawy silnego zatrucia. Niejednokrotnie jest jednak też tak, że ktoś świadomie narażą się na utratę życia i zdrowia. Przypadek taki to chociażby samobójca, który wybiera jako drogę utraty życia przedawkowanie leków. Jeśli ktoś znajdzie go odpowiednio wcześnie, to istnieje szansa, że płukanie żołądka pozwoli usunąć toksyczne substancje z organizmu i człowiek ten wróci do pełnej sprawności życiowej. Sam zabieg niewątpliwie musi zostać wykonany przez specjalistę, który za pomocą specjalnego sprzętu doprowadzi do wydalenia toksyn z organizmu. Co ważne w zabiegu tym niezmiernie liczy się czas. To on decyduje głównie o jego powodzeniu. Na spożycie produktów czy substancji szkodzących życiu i zdrowiu bardzo narażone są małe dzieci. One często biorą do buzi nieznane im przedmioty czy też pokarmy Bardzo ważna jest wtedy rola rodziców czy opiekunów/ Muszą oni pilnować czy ich dziecko nie zjada właśnie czegoś niepożądanego. Jeśli już jednak do tego dojdzie tu niesłychanie ważna jest szybka reakcja. Należy niezwłocznie zawiadomić pogotowie i poinformować do czego doszło.
Płukanie żołądka być może nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów, ale jego wykonanie często może uratować pacjentowi życie.

www.med-online.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułHSG
Następny artykułCzy lobotomia jest przeżytkiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here