Zawory kulowe

Tworząc instalacje i pracując w jakiejkolwiek branży związanej z przemysłem, prędzej czy później spotkamy się z zaworami kulowymi, Są to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń, pozwalających na odcinanie przepływu medium w sieciach hydraulicznych i gazowych. I choć cieszą się dużą popularnością w systemach przemysłowych, to zawory kulowe z powodzeniem mogą być wykorzystywane również przez osoby budujące instalacje indywidualne.

Zastosowania zaworów kulowych

Wśród zaworów kulowych dostępnych na rynku można znaleźć wiele różnych modeli o odmiennych parametrach. Dzięki temu z powodzeniem można znaleźć zawory kulowe, które będą posiadały odpowiadającą nam charakterystykę. Istnieją zawory kulowe:

  • z filtrem,
  • z półśrubunkiem do pompy,
  • z przyłączami, umożliwiającymi podłączenie czujnika temperatury,
  • spustowe,
  • podtynkowe,
  • czerpalne z końcówką do podłączenia węża z szybkozłączem,
  • z odpowietrznikiem ręcznym i korkiem,
  • i wiele innych.

Wymienione powyżej zawory wykorzystywane są do tworzenia różnego rodzaju systemów i instalacji przemysłowych, wymagających obecności urządzenia odcinającego przepływ. Z tego powodu zawory kulowe cieszą się ogromną popularnością w przemyśle hydraulicznym i ogrodniczym. Popularne są także w branżach wymagających obecności instalacji gazowych. Również instalacje wodociągowe i solarne, a także systemy centralnego ogrzewania bardzo często wykorzystują zawory kulowe.

Budowa i zasada działania

Zawory kulowe składają się zazwyczaj z dwuczęściowego korpusu, gniazda z kulą i ręcznej dźwigni, która jest połączona z obrotową osią. W kuli znajduje się otwór umożliwiający (lub blokujący, w zależności od potrzeb) przepływ. Kula może się obracać w zakresie od 0° do 90°, gdzie, zero stopni jest przepływem maksymalnym, a dziewięćdziesiąt – całkowitą blokadą. Zawory kulowe mają zazwyczaj uchwyty dźwigniowe lub skrzydełkowe, znajdujące się w pozycji równoległej do kierunku przepływu, w momencie, w którym urządzenie ma być w pozycji otwartej.

Budowa zaworów kulowych umożliwia regulowanie przepływu. Tego typu zawory występują zazwyczaj w dwóch wariantach: umożliwiających pełen przepływ lub też służących do redukowania go. W przypadku urządzeń umożliwiających pełny przepływ, otwór znajdujący się w blokującej kuli ma taką samą średnicę, co wewnętrzna średnica rury. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji występują jedynie bardzo nieznaczne straty związane z efektywnością przepływu. Jeżeli natomiast zastosujemy zawór z kulą, której otwór ma mniejszą średnicę niż otwór rury, to straty związane z przepływem będą wówczas znacząco wyższe.

Najważniejszym elementem zaworów kulowych jest wykonana z mosiądzu kula, pokryta zazwyczaj warstwą chromu. Od owej chromowej warstwy zależy efektywność oraz żywotność zaworu. Twarde drobiny oraz odpryski mogą negatywnie wpływać na działanie zaworów, a przez to całych instalacji. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że w systemie mogą pojawić się zanieczyszczenia, to warto założyć filtry. Ich zadaniem jest wyłapywanie drobin, zanim dotrą one do zaworów.

Zawory kulowe z najwyższej jakości materiałów

W przypadku zaworów kulowych jakość materiałów, z których są wykonane, odgrywa kluczową rolę. Fachowe firmy, takie jak Air-Com, wykonują zawory kulowe z materiałów podwyższonej jakości. Wszystko po to, aby elementy te mogły niezawodnie pełnić swoje funkcje. Air-Com to firma o ugruntowanej pozycji, ciesząca się zaufaniem fachowców  różnych branż przemysłowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here