Zawód grafika komputerowego, jest obecnie często wybierany. Przede wszystkim wielu młodych ludzi, jest skuszonych wizją prowadzenia działalności gospodarczej na własną rękę. Jest to oczywiście ciekawe, ale nie daje takiej wolności jak się powszechnie sądzi. Praca to praca -nieważne czy sami sobie za nią płacimy czy robi to nasz szef. Osoby, które jednak się zdecydują na samodzielną pracę grafika, często popełniają wiele błędów.

Przez wiele lat pracy jako grafik, sama doświadczałam błędów początkującego. Warto jest zadbać o kilka szczegółów, które ułatwią start własnej działalności. Zlecenia graficzne – określenie warunków Kiedy umieściłam swoją pierwszą ofertę na zlecenia graficzne (oczywiście na własnej stronie internetowej), główne wyszczególnienia dotyczyły stawek oraz terminów realizacji. Jako grafik zapomniałam całkiem, że klient wcale nie musi pamiętać o tym, w jakim formacie będzie przesyłany do niego projekt. Zdarzało się, że klient nie był w stanie go otworzyć, bo nie posiadał odpowiedniego oprogramowania. Generalnie dla grafika zmienić format to nic trudnego, ale takie małe „niby poprawki”, jeśli się skumulują mogą zająć naprawdę sporo czasu.

Zlecenia graficzne – możliwość odstąpienia

Każdy grafik ma przeświadczenie, że jest w stanie podołać każdemu zleceniu. Ja również tak myślałam. Do pierwszego problematycznego klienta. Klient oglądał moje portfolio, mieliśmy spójną koncepcję, ale każdy projekt podsyłany do niego nie był akceptowany. Wreszcie chciałam zrezygnować, biorąc oczywiście cześć honorarium za pracę – i pojawiły się problemy. Warto pamiętać spisując umowę, aby określić warunki na jakich od umowy odstępujemy oraz ilość propozycji jaką powinniśmy wysłać do momentu podjęcia takiej decyzji.

www.wiwar.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here