Jak przygotować dom do zimy?

Czy na zimę trzeba się jakoś specjalnie przygotować? Naturalnie, że tak. Kupujemy ciepłe ubrania, zimowe buty, na zimowe miesiące szykujemy odpowiednio nasze samochody, zakładając zimowe opony. A co robimy z domem, by i jego zabezpieczyć? Niewiele.

Wprawdzie niewiele trzeba, by właściwie przygotować dom na zimową porę, jeśli się go regularnie i właściwie konserwuje. Tak na prawdę, to niekoniecznie trzeba szykować na zimę trzeba cały dom, lecz jego newralgiczne elementy.

Na początek warto sprawdzić szczelność okien. To właśnie okna są najczęściej powstawania mostów cieplnych, przez które z pomieszczeń naszego domu ucieka ciepło. Jeśli okaże się, że okna są bardzo nieszczelne, to niestety nie ominie nas ich wymiana.

Kolejną rzeczą jest przyjrzenie się dachowi, rynnom i podbitkom oraz wszelkim innym ruchomym częścią, ulokowanym na zewnątrz budynku. Zima najczęściej nie obędzie się bez mocnego wiatru, więc dobrze, aby wszystko co pod jego wpływem może odpaść, bądź przyczynić się do poważnych szkód, było odpowiednio zabezpieczone. Czasem przykręcenie jednej śrubki, czy wymiana kawałka rynny, ustrzeże nas przed dużymi kosztami.

Na koniec obowiązkowo zadbajmy o odpowiednie sprawdzenie wszelkiego rodzaju pieców, wentylacji i innych newralgicznych miejsc, związanych z ogrzewaniem mieszkania. Przyda się także coroczne czyszczenie kominów, które powinno odbyć się jeszcze jesienią, by ustrzec się niemiłych niespodzianek już podczas okresu grzewczego. Każda nasza wątpliwość co do stanu szczelności instalacji, czy inne usterki, powinny być zawczasu usunięte, gdyż konsekwencje mogą być opłakane w skutkach.

Na koniec poświęćmy także chwilę na przygotowanie mieszkań naszych pupilów. Jeśli nasz pies przebywa na zewnątrz, zadbajmy o to, by miał ocieploną budę, która ochroni go przed chłodem i wiatrem. Zabezpieczmy wszelkiego rodzaju inne pomieszczenia z inwentarzem, jeśli mieszkamy na wsi i posiadamy gospodarstwo. Pamiętajmy, że zwierzęta również czują, jest im zimno, boją się. Nie bądźmy obojętni na ich krzywdę.

www.inwestycjawkadry.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here