Działalność e-commerce, jak każdy biznes wymaga współpracy innych uczestników rynku. Nie wystarczą jedynie dobre chęci. Należy się starannie przygotować. Oprócz wypróbowanych dostawców towarów potrzebna jest firma lub firmy doręczające zamówione produkty. Logistyka, a w tym spedycja jest odpowiedzialna w dużej części za powodzenie projektu.

Na co zwrócić szczególną uwagę, dokonując wyboru?
– Dostarczalność – każdy spedytor prowadzi rejestr przesyłek dostarczonych, jeśli tego nie robi lub unika rozmowy na ten temat, sprawa wygląda podejrzanie.
– Komunikacja z klientem – przekazując paczkę kurierowi, zamieniamy się miejscami i stajemy się pośrednikiem na drodze przepływających informacji. Jeżeli przewoźnik nie udziela wyczerpujących odpowiedzi, klienci z całym impetem wyładują frustrację na właścicielu sklepu internetowego.
– Odbiór przesyłek – e-sklep ma w ofercie, bardzo często, rozmaity asortyment, pod względem rodzaju i wielkości. Należy też brać pod uwagę upodobania i możliwości dysponowania czasem przez klientów. Z punktu widzenia sprawnej logistyki opłaca się dać użytkownikom rozmaite możliwości w tym zakresie. Trzy najczęściej stosowane opcje
– door to door
– stacjonarne punkty odbioru (istotne, w jakich godzinach są otwarte i ilość miejsc wydawania paczek)
– paczkomaty (coraz bardziej popularny sposób, elastyczny dla obu stron)
– Dodatkowe usługi
– pobranie
– dodatkowe ubezpieczenie przewożonych paczek
– dostawa pod adres prywatny
– obsługa elementów niestandardowych – dla ecommerce istotna opcja. Wysyłając np. elementy niedające się zapakować w prostopadłościenne pudła, spedycja bierze odpowiedzialność za nienaruszalność opakowania i towaru.
– Ilość prób doręczenia
– Nadzór nad przesyłką – esklep musi mieć pewność, że przewoźnik ma nadzór nad wykonywaną usługą
– może ją realizować przy użyciu desktopowej wersji programu
– online, poprzez serwis www lub
– przez API, określając zakres dostępu, poszczególnym pracownikom
– Zwroty i reklamacje – należy znać ogólne procedury, według których oba przypadki są realizowane.
– Rozliczanie pobrań – e-handel jak każda inna branża, wrażliwy jest na zachwiania płynności finansowej. Bywa, że firmy zwlekają z przekazaniem pobranej gotówki i korzystają z taniego kredytu.
– Obliczanie wagi paczki – ważne ze względu na koszty operacji. Przewoźnicy stosują różne mnożniki w ogólnych wzorach ułatwiających oszacowanie wagi przesyłki.

Prawa, jakimi rządzi się ehandel są oczywiste i zrozumiałe dla większości. Przestrzeganie reguł ułatwia podejmowanie decyzji. Przekopując się przez dziesiątki podobnych do siebie propozycji, po pewnym czasie, można dostrzec prawidłowości i elementy charakterystyczne. Firmy przestają być anonimowe i nie wyglądają jak skopiowane. Każda ma to coś, co odróżnia ją od pozostałych. Trzeba tylko znaleźć i porównać szczegóły pasujące do poszukiwanego profilu i już można krzyknąć „bingo!”.

cnurt.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here