Homeopatia a menopauza – czy działa?

Menopauza to naturalny stan fizjologiczny w życiu każdej kobiety. Jej pierwsze objawy pojawiają się ok. 50. roku życia. I choć nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, bywają bardzo kłopotliwe. W ich złagodzeniu pomóc może homeopatia.

Co to jest menopauza?

Dla wielu osób menopauza jest jednoznaczna z ustaniem miesiączkowania. I tak faktycznie jest – organizm kobiety nie produkuje już komórek jajowych, a co za tym idzie, niemożliwe jest zajście w ciążę i urodzenie dziecka. Zanim jednak to nastąpi, pojawić się mogą inne objawy. Są to m.in. uderzenia gorąca, niepokój, zaburzenia przemiany materii, osłabienie, obniżenie libido, kłopoty ze snem. U niektórych pacjentek są one bardzo nasilone. Mogą negatywnie wpływać na ich życie prywatne i zawodowe.

Menopauza jest stanem w pełni naturalnym, a to oznacza, że nie wymaga leczenia. W określonych przypadkach lekarze zalecają stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ), jest to jednak metoda obarczona dużym ryzykiem wystąpienia objawów niepożądanych. Zdecydowanie lepsze efekty daje homeopatia. Menopauza, dzięki zastosowaniu odpowiednio dobranych naturalnych środków, jest mniej dokuczliwa.

Homeopatia na menopauzę – po jakie zioła sięgnąć?

Znajdująca w ostatnim czasie coraz większe zastosowanie homeopatia (menopauza i jej objawy również dają się łagodzić naturalnie), to nic innego jak przyjmowanie odpowiednio dobranych ziół i roślin o udowodnionym działaniu leczniczym. Preparaty można komponować samodzielnie, np. z suszu, choć nie poleca się tego praktykować osobom, które nie mają wiedzy na temat roślin leczniczych. O wiele łatwiejszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ziołowe preparaty.

Homeopatia na menopauzę zaleca m.in. stosowanie niepokalanka mnisiego (Agnus castus), który zawiera składniki wykazujące działanie zbliżone do hormonów kobiecych. Łagodzi objawy menopauzy i zmniejsza ich dokuczliwość. Fitoestrogeny zawiera też pluskwica groniasta, która jest częstym składnikiem ziołowych leków na menopauzę. Warto ponadto sięgnąć po olej z wiesiołka, olej lniany, wyciągi z granatu lub z czerwonej koniczyny.

Skuteczna homeopatia. Menopauza jest do pokonania!

Jednym z leków homeopatycznych stosowanych w leczeniu menopauzy jest Lachesis mutus. Jest to nazwa węża o dużych rozmiarach, którego naturalnym środowiskiem są dżungle położone nad rzekami Ameryki Środkowej i Południowej. Do produkcji leku wykorzystuje się jad gada. Preparat łagodzi objawy menopauzy, zwłaszcza kołatanie serca, nagłe uderzenia gorąca oraz nocne poty.

Lekiem homeopatycznym dla kobiet w okresie klimakterium jest również Sepia officinalis. Oddziałuje m.in. na psychikę, łagodząc stany depresyjne, jakie mogą towarzyszyć menopauzie.

Inne leki homeopatyczne zalecane w trakcie menopauzy to: Natrium muriaticum, Actaea racemosa, Pulsatilla. Wykazują różne działanie, stąd odpowiedni preparat może dobrać jedynie zaufany homeopata.

Menopauza? To naturalne!

W przypadku menopauzy ogromne znaczenie ma samo nastawienie kobiety. Wiele pań bardzo źle reaguje na zmiany, jakie zachodzą w ich organizmie. Nie mogą pogodzić się z upływającym czasem. Objawy towarzyszące klimakterium nie pomagają, mogą wręcz nasilać zły stan psychiczny. Warto jednak uświadomić sobie, że menopauza to zjawisko fizjologiczne, przed którym nie można uciec. I gdy objawy się ustabilizują oraz staną się mniej dokuczliwe, w życiu kobiety dalej gościć będą wesołość i szczęście. Ale trzeba dać sobie czas, pozwolić naturze działać.

Menopauza może też być motywacją do zmiany codziennych nawyków. Zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna nie tylko złagodzą objawy klimakterium, ale jednocześnie poprawią samopoczucie. Są również cennym elementem profilaktyki. Zapobiegają wielu chorobom i dolegliwościom okresu senioralnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here