Planujesz zakup telewizora? Oto kilka kluczowych rad, które pomogą ci właściwie wybrać twój nowy model!

Rynek elektroniki jest w obecnych czasach niezwykle szeroki. Corocznie pojawiają się nowe produkty, wyposażone w coraz bardziej zaawansowane funkcje, które mają ułatwić obsługę i umilić życie. W tej branży każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno pod względem kosztów, jak i rozwiązań technologicznych. Zanim zdecydujesz się na nowy telewizor, warto zdobyć podstawową wiedzę na temat tych urządzeń – czy na pewno wiesz, co oznaczają „Full HD” lub „Ultra HD 4K”? Jak kupić dobry TV? Samsung, Philips czy Sony – model którego producenta wybrać? Czym się kierować?

Zrób research

Dostęp do Internetu to w pewnych sytuacjach błogosławieństwo. Możemy z łatwością przekonać się, co o różnych urządzeniach sądzą inni ludzie. Warto wiedzieć na przykład, że od kilku lat największym powodzeniem cieszą się TV: Samsung, Panasonic i Sony. Co decyduje o popularności tych producentów? To z pewnością nie przypadek, że ludzie chętniej kupują TV Samsung czy Sony niż inne.

Full HD czy 4K?

Znajdą się z pewnością ludzie, którym te hasła nic szczególnego nie mówią. Odnoszą się one jednak do konkretnie określonych rozmiarów rozdzielczości. Full HD to wyświetlacz o rozmiarach 1920×1080 pikseli (dlatego zwany jest też czasem w skrócie 1080p), a 4K jest jego czterokrotnością – ma 3840×2180 pikseli. Zasadniczo oznacza to, że jeżeli celujemy w większy odbiornik, powinniśmy raczej szukać wśród 4K – Full HD na telewizorze o dużej przekątnej będzie miał większe piksele, co skutkuje obniżeniem jakości obrazu. Nie powinno więc dziwić, że telewizor Full HD o takim samym rozmiarze, jak 4K, będzie miał gorszej klasy obraz, mimo że oba mogą być urządzeniami tego samego producenta. TV Samsung, Panasonic czy innych producentów oferują jednak wiele modeli w różnych rozmiarach!

Full HD jest obecnie standardem na rynku. Powoli jednak nadchodzi kres popularności urządzeń o tej rozdzielczości ekranu na korzyść jej większych następców. Obecnie ludzie najczęściej wybierają spośród odbiorników 4K.

Ceny telewizorów różnej klasy

Telewizor Full HD ma z pewnością jedną zasadniczą zaletę – jest tani. Odbiornik o tym standardzie obrazu kosztuje około tysiąc złotych. 4K to wydatek od kilku do kilkunastu tysięcy. Niedawno na rynku pojawiły się także telewizory 8K – to jednak dla większości Polaków, jeszcze przez jakiś czas, będzie zapewne egzotyczną ciekawostką. Obecnie jest to inwestycja wynosząca kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Kupno nowego telewizora na pierwszy rzut oka może nastręczać wątpliwości. Nie jest to jednak nic strasznego – wystarczy posiąść podstawową wiedzę, a także kierować się pewnymi wskazówkami, by kupić sprzęt odpowiadający naszym wymaganiom. Warto przejrzeć oferty różnych sklepów internetowych, by zapoznać się z asortymentem wielu producentów – dowiedzieć się, jakie TV Samsung, Sony czy Philips mają w swojej ofercie. Podstawowe informacje pomogą wybrać taki odbiornik, z którego będziemy zadowoleni i nie będziemy żałować wydanych pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here