LTE, czyli popularny standard przesyłu danych, umożliwia zwiększenie możliwości telefonii komórkowej. Technika LTE pozwala osiągnięcie podobnych przepływności transmisji do przepływności w sieciach lokalnych dostawców internetowych. Czytaj dalej i poznaj przydatne informacje o antenach LTE.
Anteny LTE pozwalają poprawić prędkość internetu w Twoim domu, choć przed zakupem należy poznać kilka niezbędnych informacji, dzięki którym zakup przyniesie pożądane rezultaty.
Technika LTE – co to?
Standard LTE (z ang. Long Term Evolution) zdobywa coraz większą popularność wśród standardów transmisji danych za pomocą sieci telefonii komórkowej. LTE to po prostu technika mobilnej sieci, w której prędkość pobierania danych może wynosić nawet 150 Mb/s przy zapewnieniu szerokości kanału 20 MHz. Niewątpliwą zaletą techniki LTE jest wysoka elastyczność, zarówno w przypadku częstotliwości, jak i szerokości kanału transmisyjnego.
Sieci LTE są budowane na częstotliwościach od 700 MHz do nawet 2,6 GHz. W standardzie LTE bardzo często stosuje się technikę MIMO (z ang. Multiple Input Multiple Output), która pozwala na kompletną transmisję sygnału za pomocą wielu anten.
Po co zewnętrzna antena LTE?
Zewnętrzna antena LTE (montowana na zewnątrz budynku, ścianie lub dachu) to najlepsze rozwiązanie w sytuacji, gdy stacja bazowa danego sygnału LTE jest oddalona od urządzenia mobilnego, a także wtedy, gdy użytkownik danej sieci ma spore problemu z odpowiednią siłą sygnału. Zainstalowanie zewnętrznej anteny LTE w odpowiedni sposób, powinno przynieść szybkie i duże rezultaty.
Co warto wiedzieć o antenie LTE przed jej zakupem? Antena LTE powinna być szerokopasmowa, co wiąże się z wprowadzaniem nowych pasm LTE i ich agregacji. Standard LTE pracuje w szerokiej częstotliwości. I choć w naszym kraju, wykorzystuje się obecnie częstotliwości 800 MHz, 1800 MHz, 2100 MHz i 2600 MHz, to w najbliższych latach sieci będą mogły wykorzystywać pasmo 700 MHz, które jest obecnie zarezerwowane dla nadajników telewizyjnych.
Nagłówek2 Kiedy wybrać antenę LTE – przydatne informacje
Przed wyborem konkretnego modelu anteny zewnętrznej LTE, powinno się sprawdzić, jakie parametry posiada odbierany przez konkretny modem sygnał sieci LTE. Jak to zrobić? Najprościej jest uruchomić panel diagnostyczny sieci, który znajduje się w oprogramowaniu routera lub modemu. Kolejnym krokiem jest proste porównanie parametrów z wartościami:
– RSRP (dBm), czyli miarą mocy sygnału
- Powyżej -79dBm – bardzo dobra moc sygnału,
- Od -80 dBm do -90dBm – dobra moc sygnału
- -91 dBM – 100bBm i mniej – słaba i bardzo słaba moc sygnału
W przypadku słabej mocy sygnału, zakup zewnętrznej anteny LTE może okazać się konieczny. W innym wypadku warto zmienić lokalizację modemu.
– Parametr RSRQ (dB) – miara jakości sygnału
- Więcej niż -9dB – bardzo dobra jakość sygnału
- -10 db do -15dB – dobra jakość sygnału
- -16dB do -20dB i mniej – zła i bardzo zła jakość sygnału.
W przypadku złej i bardzo złej jakości sygnału, należy zakupić antenę zewnętrzną LTE. Podejmując decyzję o zakupie anteny LTE, warto także kierować się parametrami dB (miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu), a także RSSI (wskaźnik siły odbieranego sygnału wraz z zakłóceniami).
Czytaj więcej: Maszty antenowe – wszystko, co musisz wiedzieć