pielęgniarka

Opinie o podjęciu zawodu pielęgniarki są podzielone. Jedni uważają ją za pracę marzeń, a inni postrzegają jako coś bardzo trudnego i nie wyobrażają sobie pracy na takim stanowisku. Jedno jest pewne – pielęgniarstwo powiązane jest z wieloma skrajnymi emocjami, począwszy od radości przez cierpienie i wyczerpanie fizyczne i psychiczne. Dzisiaj przyjrzymy się nieco kwestii tego, w jaki sposób zostać pielęgniarką. Jesteście ciekawi? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://www.fachowcy.pl/blog/jak-zostac-pielegniarka/ 

Pielęgniarka dawniej 

Zawód pielęgniarki znany jest już od wieków. Dawniej nie był jednak definiowany w książkach, w czasopismach czy archiwach. Możemy znaleźć jedynie wzmianki o mądrych wiedźmach, czy dobrych babach za czasów starożytnych czy kapłanki z czasów starożytnych. Celem takiego zawodu od początku była opieka nad chorymi. Pielęgniarstwo zostało uznane za dziedziny naukową dopiero w XIX wieku. Wówczas zauważono, że taki zawód nie wymaga jedynie dostarczania odpowiedniej opieki choremu, ale też zaczęto uświadamiać sobie, jak ważne znaczenie ma indywidualne podejście do każdego pacjenta. 

Jak zostać pielęgniarką? 

Dawniej, żeby zostać pielęgniarką wystarczyło ukończyć liceum trwające 5 lat lub studium medyczne trwające 2 lata. Ze zmianą w rządowych reformach nadeszły zmiany w strukturze pielęgniarstwa i sposobu otrzymania pozwolenia na wykonywanie takiego zawodu. Obecnie należy ukończyć minimum licencjat oraz zdobyć praktyki zawodowe. Po 2005 roku, kiedy reformy weszły w życie, pielęgniarki masowe wyruszyły więc na uczelnie wyższe, żeby nie utracić wykonywanego przez lata zawodu. 

Co przed wyborem szkoły? 

Przed wyborem szkoły ważna jest oczywiście matura. Pierwszym krokiem, żeby rozpocząć karierę pielęgniarki jest podejście do matury z przedmiotów takich jak biologia czy chemia. Pozostałe przedmioty mogą różnić się w zależności od uczelni. Często są to przedmioty ścisłe. Pielęgniarstwo jest zawodem, gdzie zawsze brakuje rąk do pomocy, a to oznacza pewną pracę. Każdy inny zawód nie daje nam takiej gwarancji. 

Jaką szkołę wybrać? 

Po zdanej maturze przyszedł czas na złożenie aplikacji na wybraną uczelni oraz czekanie na odpowiedź zwrotną. To, jaką szkołę wybrać zależy tylko od nas. Kierunki pielęgniarskie oferuje bardzo dużo uniwersytetów medycznych w Polsce. 

Zobacz też: http://www.cowtoruniu.pl/pielegniarka-ile-zarabia/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrobne upominki na prezent
Następny artykułJak wybrać okna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here