Jak wybrać antenę satelitarną? – poradnik

0
1383

Każda antena – niezależnie od użytej służy do wyłapywania fal elektromagnetycznych, dzięki którym przekazuje się obraz, dźwięk czy dane. W przypadku użycia anten w telekomunikacji mamy do czynienia m.in. z użyciem satelity. Telewizja satelitarna otworzyła wielu mieszkańcom globu niesamowite możliwości. Były to czasy, kiedy nie było tak daleko posuniętej globalizacji, a internet znajdował się dopiero w fazie projektowania. Nagle z każdego zakątka planety można było oglądać wartkie mecze NFL czy niesamowite filmy przyrodnicze. Jednak żeby cieszyć się telewizją w najlepszej jakości, musimy wyposażyć się w cały zestaw satelitarny. W skład niego wchodzi m.in. dekoder, okablowanie, karta do dekodera, multiswitch, konwerter czy w końcu najważniejsze – antena satelitarna (zwana także czaszą).

Instalacja antenowa w domu

Talerze satelitarne głównie kojarzą się z charakterystycznymi, wypukłymi czaszami – są to tak zwane anteny offsetowe. Właśnie ten rodzaj dominuje rynek, choć wprowadzono także opcje mobilne, które polecane są m.in. dla kierowców ciężarówek czy właścicieli domków letniskowych. Anteny mobilne występują albo jako zmniejszone wersje anten offsetowych albo w formie panelowej. Z czasz offsetowych polecę firmę Corab (polskiej produkcji). Pamiętajmy także o tym, że ważna jest jakość okablowania. Montaż także wymaga pewnej sprawności.

Konwertery satelitarne – rodzaje

Pamiętajmy również o konwerterze, który umożliwia odbiór sygnału satelitarnego odbitego od anteny. Konwerter to urządzenie elektroniczne, które jest zasilane i sterowane z podłączonego tunera satelitarnego. Bez niego żadna instalacja nie zadziała. Oto podstawowe rodzaje konwerterów:

Single (pojedynczy) – konwerter z pojedynczym wyjściem

Twin (podwójny) – konwerter z podwójnym wyjściem

Quad (4 wyjścia) – konwerter z czterema wyjściami

Octo (8 wyjść) – konwerter z ośmioma wyjściami

Quattro (do multiswitcha)  – specjalny konwerter z czterema wyjściami, który stosuje się przy podłączeniu z multiswitchem (urządzeniem sumującym i rozdzielającym sygnał)

Monoblock  – konwerter umożliwiający odbiór z dwóch satelit jednocześnie

Unicable ­– konwerter, który pozwala na rozdzielenie sygnału satelitarnego z jednego wyjścia na kilka odbiorników beż użycia multiswitcha. Przed zakupem trzeba koniecznie sprawdzić, czy technologia unicable jest obsługiwana przez nasz model tunera.

Wady i zalety telewizji satelitarnej

Telewizja satelitarna już na samym początku jest znacznie droższym rozwiązaniem. Operatorzy tacy jak nc+ nowych klientów traktują…średnio. Trzeba płacić słone kwoty co miesiąc, a na samym początku dochodzą koszty montażu odpowiedniej anteny satelitarnej i całego zestawu satelitarnego. Zaletą jest oczywiście fakt, że montują go profesjonaliści. Niestety ceny pakietów satelitarnych porażają. Za wysokimi kosztami idzie jednak jakość. Tylko dzięki satelicie obejrzymy w Polsce rozgrywki NBA czy Premier League w jakości 4k. Dla maniaka sportowego to prawdziwa gratka. To samo dotyczy kinomanów, którzy z pewnością nie obraziliby się, gdyby mieli HBO w pakiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here