Kiedy temperatura za oknem drastycznie spada i zaczyna się nieprzyjemna plucha, trzeba sięgnąć po odpowiednie okrycie wierzchnie, które zapewni komfort termalny i ochroni przed wiatrem i deszczem. Mężczyźni wcale nie muszą sięgać wyłącznie po popularne puchówki. Na jesienną aurę idealne będą męskie płaszcze, które są nie tylko ciepłe, ale też pozwalają zachować elegancki wymiar stylizacji. Po jakie fasony modnych męski płaszczy warto sięgnąć?

Trencz, płaszcz myśliwski, dyplomatka, płaszcz wojskowy i płaszcz samochodowy, to najlepsze fasony okryć wierzchnich dla mężczyzn, które sprawdzą się jesienią. Czym charakteryzują się poszczególne modele?

  • Trencz

Trencz, nazywany również prochowcem, to typowy, męski, jesienny płaszcz, który stanowi doskonałą ochronę przed deszczem. Można go rozpoznać po cienkim materiale, z którego został wykonany, rozbudowanym kołnierzu oraz dwurzędowej formie. Ten model męskiego okrycia wierzchniego, na początku służył przede wszystkim żołnierzom. I wojna światowa rozgrywała się głównie w okopach, gdzie walczącym doskwierał chłód, padający deszcz oraz wiatr. Prochowiec stanowił znakomitą ochronę przed siłami natury.

Tego rodzaju męskie płaszcze, początkowo sięgały za kolano, a nawet do łydki. Obecnie fasony są krótsze i bardziej dopasowane. Trencze to modne, męskie płaszcze o uniwersalnym kroju. Tak samo dobrze prezentują się z noszonym na co dzień garniturem, jak i zestawem casualowym. Lepiej natomiast unikać połączenia prochowca z wizytowym garniturem lub smokingiem, dla których trencz będzie zbyt mało formalny. Duży wybór modnych, męskich prochowców, można znaleźć na tej stronie: https://www.lancerto.com/kolekcje/kurtki-plaszcze.html.

  • Płaszcz myśliwski

Płaszcz myśliwski był ulubionym okryciem wierzchnim mężczyzn na wyścigach konnych oraz podczas polowań. Dziś można go często zobaczyć w miejskich stylizacjach. Czym się charakteryzuje ten rodzaj męskiego płaszcza? Jego długość sięga do kolan. Oprócz tego, zawsze ma jednorzędowy fason, otwarte klapy oraz pokryte plisą guziki. Cecha charakterystyczna płaszcza myśliwskiego to potrójne lub poczwórne stębnowanie na kieszeniach z patkami, rękawach oraz dolnym szwie.

Ten modny, męski płaszcz, początkowo był dostępny w brązowym i zielonym odcieniu. Obecnie, równie popularne są modele granatowe oraz szare. Płaszcze myśliwskie są szyte z gładkiego materiału z wyczuwalnym włosiem. Gramatura tkaniny zwykle nie przekracza 560 g, dlatego płaszcz świetnie nadaje się na jesień, natomiast nie zapewni wystarczającego komfortu termicznego podczas siarczystych mrozów. Płaszcze myśliwskie pasują do zestawów flanelowych i sztruksowych oraz tweedu i denimu. Ciemniejsze modele będą idealne do wieczorowych stylizacji.

  • Dyplomatka

Jaki jesienny płaszcz męski jest najbardziej formalny? Bez wątpienia dyplomatka. W latach 30. XIX wieku, hrabia Chesterfieldu wpadł na pomysł zastosowania tego rodzaju okrycia wierzchniego. Stąd właśnie wzięła się jego druga nazwa – chesterfield. Choć początkowo dyplomatki nosili przede wszystkim ambasadorowie i ministrowie spraw zagranicznych, ten elegancki rodzaj męskiego płaszcza nie był nigdy zarezerwowany dla konkretnej grupy. Obecnie, każdy mężczyzna, który chce wyglądać gustownie, powinien mieć dyplomatkę w swojej szafie. To płaszcz męski, który idealnie komponuje się z garniturami wizytowymi oraz biurowymi, strollerami, a nawet smokingami.

Najbardziej uniwersalne są dyplomatki granatowe i grafitowe. Sprawdzają się w stylizacjach codziennych i wieczorowych. Do smokingu warto dobrać model czarny, który jeszcze bardziej podkreśli elegancki charakter zestawu. Chesterfieldy występują w wersjach jedno- oraz dwurzędowych. Oba rodzaje są tak samo szykowne. To rodzaj męskich płaszczy o zamkniętych klapach, które podkreślają formalny charakter stroju. Dyplomatki powinny być dobrze dopasowane i podkreślać talię. Najczęściej są szyte z kaszmiru lub owczej wełny. Często posiadają kieszonkę piersiową, która świetnie nadaje się na umieszczenie w niej poszetki lub rękawiczek.

  • Płaszcz wojskowy

Początki militarnego rodzaju męskiego okrycia wierzchniego, jakim jest płaszcz wojskowy, sięgają wojen napoleońskich. Właśnie wtedy żołnierze musieli przemierzać wiele kilometrów i potrzebowali ciepłego nakrycia. Płaszcz wojskowy nadawał się do tego celu idealnie. Klasyczny model tego rodzaju okrycia wierzchniego był wykonywany z solidnej, grubej tkaniny o wyczuwalnym, krótkim włosku na powierzchni. Dzięki gęstej przędzy i zapięciu tuż pod kołnierzem, płaszcz wojskowy stanowi jedno z najcieplejszych okryć wierzchnich, które sprawdzi się tak samo dobrze jesienią, jak i zimą.

Płaszcze wojskowe mają mniej formalny charakter. Najczęściej spotykane są modele w odcieniu płowym, oliwkowym i beżowym. Dzięki klasycznej kolorystyce, pasują do zestawów casualowych. Można je również zestawiać z garniturami dziennymi. Chcąc uzyskać stylizację o mniejszym stopniu formalności, do męskiego płaszcza wystarczy doczepić pagony lub dużych rozmiarów wyłogi kołnierza.

  • Płaszcz samochodowy

Płaszcz samochodowy to rodzaj modnego, męskiego płaszcza, który będzie stanowił świetne rozwiązanie dla mężczyzn, którzy najczęściej podróżują samochodami. Przy tego rodzaju aktywności niekomfortowo jest mieć na sobie płaszcz za kolano, który łatwo ubrudzić wysiadając z auta, nie wspominając o trudnościach w jego prowadzeniu. Opisywany model męskiego płaszcza jesiennego zwykle kończy się przed kolanem, najczęściej w połowie uda. Jego fason przypomina literę A. Płaszcz powinien być dopasowany od ramion do bioder, a poniżej lekko się rozszerzać, co zapewni komfort podczas jazdy.

Płaszcze samochodowe występują zarówno w wersjach jedno-, jak i dwurzędowych. Jeśli zaś chodzi o rodzaj tkaniny z której są wykonywane, panuje dowolność. Można trafić na modele z luksusowego kaszmiru oraz casualowego tweedu w kratkę. Najczęściej spotykany, a zarazem najmniej formalny rodzaj tego męskiego płaszcza to bosmanka, która sięga do bioder.

Wybór optymalnego fasonu męskiego płaszcza na jesień zależy w dużej mierze od stopnia formalności codziennych stylizacji oraz stylu życia mężczyzny. Inne modele sprawdzą się w przypadku panów, których profesja wymaga permanentnej elegancji, inne natomiast będą dobre dla osób, którzy na co dzień wybierają casualowe zestawy.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here