Jest jednym z wielu ciekawych obiektów, jakimi Jura Krakowsko-Częstochowska kusi turystów. Zamek Bąkowiec, który znajduje się w miejscowości Morsko, z pewnością będzie dla każdego miłośnika historii ciekawym celem wycieczki. Dlaczego? Bo to miejsce może się pochwalić dość tajemniczą historią, a jednocześnie-rewelacyjnym zagospodarowaniem. Ośrodek wypoczynkowy, który otacza zamek, to idealne miejsce dla osób szukających miejsca do wypoczynku i rekreacji. Blisko stąd do Zawiercia i innych ważnych ośrodków gospodarczych województwa śląskiego, zatem na brak turystów w tym miejscu nie można narzekać. Co warto wiedzieć na temat zamku Bąkowiec?

Zamek Bąkowiec to obiekt dość tajemniczy. Wiadomo, że powstał on w XIV wieku. Jaką pełnił rolę? Biorąc pod uwagę jego rozmiary oraz położenie można założyć, że obiekt ten pełnił rolę strażnicy obronnej. Budowa zamku mogła tu nastąpić dopiero w XVI wieku, kiedy to Morsko należało do rodziny Włodków. Wiadomo, że po nich zamkiem władali Zborowscy i Giebułtowscy, brak jednak dokładniejszych informacji na ten temat. W XVII wieku zamek Bąkowiec w Morsku został opuszczony i zaczął popadać w ruinę. Dopiero w okresie międzywojennym zamkiem zainteresował się Witold Czeczott – krakowski architekt, który na terenie wzgórza zamkowego wybudował swój dom mieszkalny.

Zamek Bąkowiec i miejscowość Morsko to ciekawe cele niejednej wycieczki. W tej części Jura może się pochwalić i pięknymi widokami, i ciekawymi skupiskami skałek, w gronie których wyróżniają się Skały Kroczyckie oraz Okiennik Skarżycki. Ich poznawanie ułatwia dość gęsta sieć szlaków pieszych i rowerowych, dzięki czemu każdy z nas będzie mógł tu spędzić czas w ciekawy i aktywny sposób.

www.dlaturysty.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here