Gimnastyka to jedna z najprostszych i jednocześnie najtańszych form aktywności fizycznej. Gimnastykować się może każdy, niezależnie od wieku. Ćwiczenia gimnastyczne mogą wykonywać dzieci, młodzież, dorośli, również osoby starsze. Warto gimnastykować się regularnie, nawet codziennie.

Regularna gimnastyka posiada wiele zalet. Chroni organizm przed różnymi schorzeniami, zwiększa sprawność fizyczną i psychiczną, bardzo korzystnie wpływa na pracę serca i całego układu krążenia, reguluje ciśnienie tętnicze krwi.

Systematycznie wykonywane ćwiczenia gimnastyczne wzmacniają pracę układu pokarmowego, przyspieszają przemianę materii, korzystnie wpływają na pracę układu immunologicznego, zwiększają odporność organizmu. Regularne gimnastykowanie się zapobiega odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Kiedy najlepiej się gimnastykować?

Gimnastykę można uprawiać rano lub wieczorem, a jeśli ktoś woli, to także o innych porach dnia. Najlepiej jednak uprawiać ją rano. Poranna gimnastyka zapewnia zastrzyk energii na cały dzień. Pobudza metabolizm, powodując szybszą przemianę materii w ciągu dnia. Podczas porannej gimnastyki organizm spala też więcej kalorii niż podczas gimnastyki wieczornej, dlatego poranna gimnastyka wskazana jest dla osób, które pragną zrzucić nadmierne kilogramy.

Poranna gimnastyka to sposób na lepsze samopoczucie i lepszy humor. Korzystnie wpływa też na kondycję umysłu, poprawia krążenie krwi, rozgrzewa mięśnie i stawy, przygotowuje je do całodziennej aktywności.

Minusem porannej gimnastyki jest konieczność wcześniejszego wstawania, co wielu osobom sprawia problem, zwłaszcza późną jesienią i zimą. Jednak poranna gimnastyka nie musi trwać długo, wystarczy 15 minut. Wielu z nas po przebudzeniu sięga po filiżankę kawy, by się rozbudzić i dodać sobie energii. Ten nawyk warto zastąpić gimnastyką, która doskonale pobudzi organizm usunie zmęczenie i senność.

Wieczorna gimnastyka to bardzo dobry sposób na rozładowanie napięcia i stresu nagromadzonego przez cały dzień. Wieczorna gimnastyka jest wskazana dla osób pragnących wyrzeźbić swoją sylwetkę. Wieczorem mięśnie są rozgrzane, stawy są rozciągnięte, a ćwiczenia wykonuje się łatwiej.

Najlepiej ćwiczyć przy otwartym oknie lub w dobrze przewietrzonym pokoju. Należy postarać się o wygodny strój, który nie krępuje naszych ruchów. Przyda się też mata do ćwiczeń lub materac gimnastyczny, który zapewni komfort i wygodę w wykonywaniu ćwiczeń w pozycji leżącej lub siedzącej.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here