Probiotyk pozwala zachować odpowiednią mikroflorę jelitową. Warto przyjmować go m.in. w trakcie antybiotykoterapii, aby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Warto zwrócić uwagę, jakie szczepy bakterii zawiera preparat. Należy go przyjmować 2-3 godziny po zażyciu antybiotyku.

Czym jest probiotyk?

Probiotyk to szczep mikroorganizmów, który po podaniu w odpowiedniej dawce wywiera korzystny wpływ na organizm. Można go stosować m.in. przy kuracji antybiotykowej, ale także w problemach ze strony układu pokarmowego i w celu wzmocnienia odporności. Przykładowo: bakterie probiotyczne Lactobacillus rhamnosus GG (LBGG) pozwalają uniknąć lub zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólów brzucha i biegunki w trakcie przyjmowania antybiotyku. Dzieje się tak, ponieważ przywracają one równowagę mikroflory jelit. Tego typu bakterie znajdują się, np. w preparacie pod nazwą Dicoflor, który zawiera 3 miliardy LBGG.

Probiotyk – co powinien zawierać?

Warto wiedzieć, że nie wszystkie produkty znajdujące się na rynku mają aktywność biologiczną udokumentowaną w badaniach klinicznych. Powinny być przebadane w ten sposób, aby sprawdzić, czy są wystarczająco odporne na działanie kwasu żołądkowego i będą w stanie dotrzeć do jelit. Najlepszy probiotyk to ten, który zawiera szczepy Lactobacillus rhamnosus, Lactobacilus helveticus lub Saccharomyces boulardii. Wbrew obiegowej opinii liczba bakterii w kapsułce nie jest najważniejsza. Należy zażywać od 1 do 2 miliardów jednostek tworzących (tzw. CFU) bakterii probiotycznych na dzień. Liczbę tę podaje Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne. Dotąd nie zostały jednak sformułowane ujednolicone standardy międzynarodowe określające dawkę bakterii probiotycznych.

Kiedy stosować probiotyk przy antybiotykoterapii?

Istotną kwestią przy przyjmowaniu probiotyków w trakcie antybiotykoterapii jest czas ich zażywania. Należy je spożywać podczas leczenia, a także co najmniej przez 7 dni po jego zakończeniu. Pozwoli to uniknąć wtórnych zakażeń bakteryjnych, które mogą zdarzyć się w trakcie przyjmowania antybiotyków. Probiotyk należy przyjmować 2-3 godziny po wypiciu leku. Jeśli chodzi o preparaty ze szczepem drożdżaka Saccharomyces boulardii, nie trzeba zachowywać takiego odstępu czasowego. Ta bakteria probiotyczna pozwala odbudować się pożytecznym bakteriom jelitowym i chroni je przed zniszczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here