Domena. Słowo, które często występuje w nomenklaturze internetowej. Ale co to jest domena? To nic innego jak nazwa, pod którą kryje się strona WWW oraz adres poczty elektronicznej. Po wpisaniu do paska adresu przeglądarki odpowiedniej (poprawnie zapisanej) domeny i wciśnie Enter, wówczas przeglądarka przeniesie nas do strony, którą dany adres reprezentuje. Każda strona i podstrona musi mieć swoją domenę, aby w ogóle mogła zaistnieć w Internecie. Zaznaczmy, że jednak strona internetowa może posiadać wiele domen. Jednak jedna domena reprezentuje tylko jedną stronę.
Żeby korzystać z domen należy ją zarejestrować, co wiąże się z jej zakupem. Niektóre portale oferują darmowe domeny w zamian za zamieszczanie w nich reklam. Po zarejestrowaniu domeny, nikt inny nie może jej wykorzystać. Chyba, że wygaśnie okres rejestracji.
Domena składa się z jakiegoś ciągu znaków (najczęściej jest to nazwa firmy, portalu, bloga, forum), kropki i dwóch albo trzech liter – tzw. końcówek. Reprezentują one kraj (pl), województwo albo niszę, której domena dotyczy (tv, fm).
Ważne, by wybrać odpowiednią nazwę domeny. Najlepiej wybrać nazwę, która jest połączona tematycznie ze stronę, której będzie dotyczyć. Częstą praktyką (nie do końca uczciwą) jest podbieranie domen. Polega to na wykupywaniu przez inne podmioty domen o takich samych nazwach, ale z innymi końcówkami. Zmusza to właścicieli stron do wykupywania domen po wysokich cenach.
By nie powstawały konflikty w źródłach, należy unikać stosowania znaków z kreskami i końcówkami (ą, ę, ó).