Wirusowe zapalenie wątroby typu B to schorzenie wątroby, które może doprowadzić do stałego nosicielstwa i w związku z tym być przyczyną nowotworów złośliwych i marskości wątroby.
Do zakażania wirusem dochodzi w wyniku bliskiego kontaktu z uszkodzonym naskórkiem, błoną śluzową i krwią osoby zarażonej.Ponadto do zakażenia może dojść podczas zabiegów w placówkach medycznych m.in. przy przetoczeniu krwi, pobieranie krwi, dializy, badań endoskopowych oraz podczas borowania i skalingu w gabinecie stomatologicznym. Ryzykiem do zarażenia się wirusowym zapaleniem wątroby typ B są też zabiegi w salonach kosmetycznych i fryzjerskich, a także w salonach tatuażu. Oprócz tego należy zachować ostrożność podczas stosunków seksualnych i zawsze stosować zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.
Wirusowe zapalenie wątroby typu B – jak rozpoznać objawy?
W zależności od ilości znajdujących się w organizmie wirusów oraz od stanu ogólnego pacjenta objawy mogą się różnić ale głównie są to:
– w czasie rozwijania się wirusa w organizmie zarażeni skarżą się na objawy grypopodobne: bóle mięśni i stawów, podwyższona temperatura, osłabienie i zmęczenie. Oprócz tego mogą wystąpić bóle brzucha, nudności, wymioty oraz brak apetytu.
– w zaawansowanym stadium zapalenia u chorych może pojawić się inny kolor moczu oraz stolcu, żółtaczka, ból w prawym podżebrzu co jest efektem powiększenie się wątroby i śledziony. Rzadko zauważa się objawy ze strony innych narządów, ale mogą pojawić się zmiany w EKG, zapalenie trzustki i anemia.
– w niewielkim procencie przypadków wirusowe zapalenie wątroby typu B przechodzi w postać przewlekłą, jeżeli jednak tak się stanie objawy kliniczne całkowicie ustępują, a dalej trwająca choroba po latach powoduje powikłania w postaci np. marskowości wątroby. Podczas okresu przewlekłego można zauważyć krwawienie z dziąseł i nosa, nadmierne swędzenie skóry oraz rozszerzone naczynia krwionośne.
W przypadku zauważenie, którejkolwiek dolegliwości należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.