Ultrabook, notebook biznesowy czy hybryda - czym się różnią konstrukcje laptopów?

Czasy, kiedy określenie „laptop” jednoznacznie definiowało rodzaj sprzętu, o który nam chodzi, dawno minęły. Dziś do wyboru mamy różne konstrukcje przenośnych komputerów. Przy zakupie laptopa warto przede wszystkim zastanowić się, gdzie i w jaki sposób najczęściej będziemy z niego korzystać, by postawić na model posiadający funkcjonalności, które będę wspomagały nasz tryb pracy. Z tego poradnika dowiecie się, jakie konstrukcje laptopów są dostępne na rynku i czym charakteryzują się poszczególne rodzaje – ultrabook, klasyczny notebook, modele konwertowalne i inne.

Pamiętacie, jak wyglądał pierwszy laptop, z którego korzystaliście w swoim życiu? Ile ważył, ile miejsca zajmował, jak działał? Jeśli porównacie go ze sprzętem, na którym czytacie ten artykuł, będzie to najlepszy opis zmiany, jaka zaszła na rynku przenośnych komputerów przez ostatnich kilkanaście lat. Możemy wybierać nie tylko pomiędzy parametrami ich podzespołów, ale również znaleźć konstrukcję, która najbardziej nam odpowiada.

Jeśli chodzi o ich nazewnictwo, warto pamiętać, że nie jest ono jednolite. Różne określenia mogą być stosowane wymiennie lub zarezerwowane dla konkretnych modeli u różnych producentów. Ale bez obaw – czymże jest imię? Najważniejsze, by posiadały funkcje, które będą odpowiadały waszym potrzebom!

Hybryda i co dalej?

Urządzenia 2 w 1, zwane również hybrydami, pojawiły się na rynku stosunkowo niedawno. Ich potencjał można było bowiem rozwinąć dzięki popularyzacji systemu operacyjnego Windows 8 oraz 10. Tablet z doczepianą klawiaturą miał stanowić urządzenie uniwersalne, oferujące zarówno funkcje laptopa jak i tabletu, a zarazem dostępne w korzystnej cenie. I choć wydawać się mogło, że hybrydy znakomicie wpisują się w aktualne trendy, okazuje się, że ich popularność nie trwała długo. Obecnie producenci pracują już nad kolejnymi rozwiązaniami, które mają je zastąpić. Jednym z nich jest innowacyjny Yoga Book C930. Urządzenie to posiada dwa ekrany, z których jeden może służyć za cyfrową klawiaturę, czytnik e-booków czy notatnik do odręcznych szkiców. Dzięki zawiasowi 360 stopni po złożeniu można korzystać z niego jak z tabletu.

Sprzęt konwertowalny

Laptopy konwertowalne można również zaliczyć do hybryd, z tą różnicą, że klawiatura nie występuje w nich oddzielnie. Są to pełnoprawne notebooki, które dzięki zawiasowi 360 stopni i dotykowemu ekranowi można ustawić w różnych trybach – tabletu, laptopa, namiotu bądź podstawki. Każdy z nich jest odpowiedni do innego rodzaju czynności, np. tryb laptopa będzie odpowiedni do pisania na klawiaturze, podstawki do oglądania multimediów, a tabletu do czytania e-booków. Przykładem takiego sprzętu jest Yoga C930. Łączy ona funkcje tabletu i ultrabooka. No dobrze, a czym jest ultrabook?

Ultrabook – lekki, smukły, wydajny

Ultrabook to kategoria, do której pretenduje większość notebooków pojawiających się obecnie na rynku – zarówno tych profesjonalnych, jak i przeznaczonych głównie do rozrywki. Najważniejsze w przypadku tego sprzętu jest połączenie mobliności z wydajnością. Ultrabooki mają lekką, smukłą konstrukcję, dzięki czemu zajmują mało miejsca i są łatwe w transporcie. Jednocześnie wyposażone są w wytrzymałą baterię, wbudowaną na stałe, której nie da się samodzielnie wyjąć i wymienić. Przykładem takiego laptopa jest ThinkPad X1 Carbon, należący do biznesowej linii sprzętów Lenovo.

Laptopy według potrzeb

Jeśli wykorzystujemy notebooka głównie do surfowania po internecie, pisania i oglądania filmików na YouTubie, możemy to robić niemal na każdym laptopie. Część użytkowników ma jednak bardziej sprecyzowane potrzeby i przy wyborze sprzętu zwraca uwagę na dodatkowe funkcjonalności. Najczęściej wymienianym laptopami specjalnego przeznaczenia są notebooki gamingowe i biznesowe.

Te pierwsze to maszyny wyposażone w potężne podzespoły, a w szczególności mocny procesor i kartę graficzną. W związku z tym, że sesje gamingowe często trwają przez wiele godzin bez przerwy, w przypadku tych laptopów istotny jest także zaawansowany system chłodzenia. Oprócz tego laptopy dla graczy odznaczają się zwykle charakterystycznym, odważnym designem.

Notebooki biznesowe to z kolei sprzęt, który wykorzystywany jest głównie do pracy. Oprócz mobilności i mocnych podzespołów powinny posiadać zabezpieczenia, które pomogą chronić poufne dane. Należą do nich m.in. czytnik linii papilarnych, wbudowany modem LTE, czujnik otwarcia obudowy czy fizyczna przysłona kamery. Jedną z najpopularniejszych serii biznesowych jest seria ThinkPad. Biznesmeni, którzy po godzinach lubią oddawać się rozkoszom gamingu, również znajdą w tej serii coś dla siebie – na przykład ThinkPada X1 Extreme.

Producenci laptopów wciąż szukają nowych rozwiązań dopasowanych do dynamicznie zmieniających się stylów życia. Niezależnie od tego, czy potrzebujemy laptopa do pracy, rozrywki czy grania, mamy do wyboru modele z każdego przedziału cenowego – od budżetowych, przez średnią półkę, aż po sprzęt z kategorii premium. Wystarczy więc, że określimy swoje potrzeby i możliwości finansowe, a na pewno znajdziemy laptopa dla siebie.

Więcej informacji o różnych konstrukcjach laptopów: https://lenovozone.pl/blog/hybryda-notebook-ultrabook-co-wybrac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here