Nowoczesne budynki coraz częściej wyposażone są w tzw. systemy inteligentnego domu. Pozwalają one na automatyczne sterowanie różnymi funkcjami i urządzeniami znajdującymi się w nieruchomości. Dzięki nim właściciele domów nie muszą martwić się o wyłączenie urządzeń grzewczych czy zasłonięcie rolet w oknach. Możliwości inteligentnego domu są bardzo duże. To jakie inteligentne rozwiązania dla nieruchomości się zastosowuje, zależy tylko do potrzeb oraz finansów inwestora. Najczęściej budynki wyposażone są w podstawowe funkcje inteligentnego domu. Nie oznacza to jednak, że nie można skorzystać z bardziej nowatorskich rozwiązań. Zobacz, czym jest inteligentny dom i jakie technologie można w nim zastosować.

Czym jest inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek, który wyposażony jest w system sterujący różnymi funkcjami. Do tego systemu można podpiąć każde domowe urządzenie elektryczne, a także spiąć go z instalacją alarmową. Zastosowanie technologii inteligentnego domu pozwala mieszkańcom na automatyzację części działań oraz umożliwia kontrolę nad nieruchomością, nawet gdy przebywają poza nią. Automatyczne systemy można dostosowywać do potrzeb mieszkańców, a także sterować funkcjami inteligentnego domu z pomocą telefonu, komputera czy tabletu.

Podstawowe funkcje inteligentnego domu

Automatyzacji w inteligentnym domu można podać niemal wszystkie urządzenia elektroniczne. Jednak istnieje pewien zakres podstawowych udogodnień, które oferują inteligentne nieruchomości. Można spotkać je w wielu budynków, są one popularne i znacznie ułatwiają życie. Pierwszą z podstawowych funkcji jest zabezpieczenie dostępu do domu. Zastosowanie inteligentnych technologii w domu pozwala mieć zdalny wpływ na zamykanie i otwieranie drzwi wejściach oraz bram wjazdowych. Pozwalają na ustawienie alarmów i systemów zabezpieczeń, a także możliwość sprawdzenia, kto dzwoni do drzwi i zezwalanie lub nie na wejście do budynku.  Inteligentny dom to również rozbudowany system monitoringu obiektu, który wyposażony jest w czujniki ruchu. Dzięki nim można wykrywać nieproszonych gości na posesji, a ich zdjęcia otrzymywana  na telefon. Za pomocą zdalnego sterowania można także uruchamiać alarm, który wystraszy intruza czy blokować wszystkie drzwi i okna.  System inteligentnego domu związany jest też z ochroną przeciw ogniową, może on powiadamiać o nieszczelności instalacji  i wzywać odpowiednie służby.

ozwiazania dla inteligentnego domy

Komfort w inteligentnym domu

Systemy inteligentnego domu mają nie tylko podnieść bezpieczeństwo, ale i komfort mieszkańców nieruchomości. Dlatego też wiele z ich funkcji skupia się na zapewnieniu wygód domownikom. Tymi podstawami jest możliwość dopasowywania temperatury czy poziomu wilgotności w pomieszczeniach. System może też automatycznie włączać klimatyzacja czy zsuwać rolety w gorące dni. Inteligentny dom umożliwia również sterowanie temperaturą wody czy natężeniem światła we wnętrzach. Elementy te można uzależnić od pory dnia czy pogody. Inteligentne rozwiązania w nieruchomości stosowane są również w domowej strefie rozrywki. Tutaj systemy pozwala zautomatyzować pracę telewizora czy kina domowego.

ile kosztuje inteligentyny dom

Czy inteligentny dom się opłaca?

Nie ma wątpliwości, że wdrożenie systemu inteligentnego domu nie jest tanie. Jednak specjaliści z tego zakresu podpowiadają, że z założenia inwestycje w inteligentne rozwiązania dla budynku nigdy nie miała się zwrócić, a jedynie podwyższyć komfort, bezpieczeństwo i luksus mieszkania. Systemy te są więc przeznaczone dla osób, które poszukują nowoczesnych rozwiązań i lubią nowinki techniczne.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here