Żory są jednym z ciekawszych miast na terenie województwa śląskiego. Położone na Płaskowyżu Rybnickim z jednej strony imponują sporą grupą nowoczesnych osiedli mieszkaniowych, z drugiej – zabytkową starówką.

To miasto o długiej historii, zaś pierwsze wzmianki o nim pochodzą z początków XIII wieku. W 1272 roku Żory otrzymały prawa miejskie, które nadał im sam książę opolski Władysław I. Dzięki położeniu w pobliżu szlaków handlowych rozwinął się tu handel i rzemiosło, zaś samo miasto zasłynęło z kowalstwa artystycznego. Dzięki pomyślnemu rozwojowi Żor w XV wieku zastąpiono dawne wały okazałymi murami miejskimi, których fragmenty zachowały się do dziś. Często nękane pożarami i zniszczeniami wojennymi miasto najwięcej strat poniosło podczas II wojny światowej. Zniszczono wówczas około 80% miejskiej zabudowy, zaś odbudowa Żor trwała przez wiele lat.

Na szczęście mimo burzliwej historii miasto w dalszym ciągu może pochwalić się piękną starówką. O średniowiecznym rodowodzie miasta do dziś przypomina jego układ urbanistyczny oraz stanowiący centralny punkt Starego Miasta rynek. Najcenniejszy zabytek, którym mogą pochwalić się Żory, to odbudowany po wojnie kościół parafialny. Zachowało się również kilka kamienic z XVIII i XIX wieku. Miasto może pochwalić się również krzyżem pokutnym oraz fragmentami obronnych murów. Zadbana i pięknie odnowiona starówka jest miejscem, które z pewnością zasługuje na uwagę turystów.

www.hotelsystem.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here