Skuteczne poszukiwanie pracy

Rynek pracy zmienia się bardzo dynamicznie. Powstaje wiele nowych zawodów związanych na przykład z rozwojem technologicznym. Popularność jednych rośnie, a innych spada. Osoby poszukujące pracy powinny zatem na bieżąco śledzić sytuację na rynku pracy, by móc odpowiednio szybko reagować na oferty i dostosowywać się do oczekiwań pracodawców.

Najpopularniejszym narzędziem wykorzystywanym w celu znalezienia zatrudnienia jest Internet. Oferuje on niezliczoną ilość serwisów dedykowanych, stron zawierających porady dla kandydatów czy przykładów dokumentów aplikacyjnych. Dzięki nim szukanie pracy będzie krótsze i z pewnością mniej frustrujące. Warto skorzystać także z branżowych czasopism lub prasy codziennej, ponieważ mniejsze przedsiębiorstwa chętniej zamieszczają oferty pracy w mediach lokalnych. Dobra i aktualna znajomość sytuacji na rynku pracy jest więc niezwykle przydatna i praktyczna. Na tej stronie opisano kogo szukają obecnie pracodawcy w województwie śląskim.

Curriculum Vitae w odpowiedniej formie

Curriculum Vitae jest podstawowym dokumentem aplikacyjnym. Pierwszym krokiem zawodowej kariery jest wysłanie go do potencjalnego pracodawcy. Nie wolno zapominać, że zazwyczaj od CV zależy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W związku z tym nie wolno lekceważyć jego znaczenia. Trzeba poświęcić trochę czasu i zaangażowania, by skonstruować życiorys w odpowiedni sposób. By był zgodny z obowiązującymi standardami, ale także atrakcyjny pod względem wizualnym.  Najważniejszymi informacjami zawartymi w CV są oczywiście te o wykształceniu, dotychczasowym przebiegu kariery zawodowej, umiejętnościach. Wszystko, co świadczy na korzyść kandydata powinno być uwzględnione w CV, a więc także wszelkie ukończone kursy czy szkolenia.

Czasami potrzebne jest załączenie do niego zaświadczenia o niekaralności, jednak przeważnie informuje o tym pracodawca w ogłoszeniu. Warto ująć w nim również umiejętności niezwiązane bezpośrednio ze stanowiskiem, na które się aplikuje oraz wspomnieć o swoich pasjach czy zainteresowaniach. Jeśli CV ma zawierać zdjęcie, to musi być ono odpowiednio wykadrowane i zgodne z przyjętymi normami. Curriculum Vitae powinno być czytelne i przejrzyste. Żeby je poprawnie stworzyć, można skorzystać z porad i wskazówek zamieszczonym w licznych internetowych serwisach. Większość z nich oferuje również kreatory CV online.

List motywacyjny

Wraz z CV warto wysłać do potencjalnego pracodawcy także list motywacyjny. Jest doskonałym sposobem na przekonanie rekrutera o tym, że jest się najlepszym kandydatem na wybrane stanowisko. Taki list powinien być uzupełnieniem CV zawierającym opis mocnych stron kandydata a także umiejętności dotyczących bezpośrednio wakatu, o który się ubiega. Dobrze napisany może przesądzić nawet o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna jest kolejnym etapem rekrutacji i do niej także trzeba się przygotować. Nie chodzi tylko o wywarcie dobrego wrażenia. Często bowiem towarzyszą jej testy sprawdzające praktyczne umiejętności kandydata opisane w CV. Zazwyczaj wymaga się eleganckiego ubioru w stylu biznesowym, choć zdarza się, że niektórzy pracodawcy dopuszczają bardziej swobodny styl. Dotyczy to na przykład grafików czy testerów gier. Więcej na ten temat można dowiedzieć się tutaj. Warto pogłębić swoją wiedzę na temat firmy, oferowanych przez nią usług czy produktów, warunków zatrudnienia, zasad w niej panujących. Przede wszystkim jednak taka rozmowa jest okazją do bezpośredniej autopromocji, dlatego warto ułożyć w głowie listę swoich zalet, kompetencji i umiejętności. Jeśli nawet spotkanie z pracodawcą nie zakończy się podpisaniem umowy o pracę, należy ją potraktować jako naukę, która w przyszłości pozwoli ograniczyć stres i niepotrzebne nerwy.

Bez względu na charakter stanowiska, na które się aplikuje, dobrze jest poświęcić czas na rozważne i rozsądne poszukiwanie pracy. Nie zaszkodzi korzystać z wszelkiej dostępnej pomocy, nie tylko portali internetowych i mediów, ale także znajomych czy członków rodziny. Cierpliwość oraz wytrwałość zagwarantują osiągnięcie celu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here