Sim Swap - oszustwo na duplikat karty SIM

Co rusz hakerzy wymyślają nowe oszustwa mające na celu okradać nieświadomych niczego użytkowników. Znamy już popularne trojany, oryginalnie brzmiące – sfałszowane e-maile bankowe czy zhakowane aplikacje społecznościowe. Coraz bardziej popularny staje się również przekręt na SIM swap fraud, czyli duplikowanie karty SIM u operatora GSM.

Pomysłowość cyberprzestępców nie zna granic — do tej pory naciągali nas na bezpłatne pakiety na telefon, w ramach których mieliśmy otrzymywać, np. darmowe SMS-y czy nielimitowane rozmowy do wszystkich sieci. Jednak rozwój cyfryzacji przyczynił się do coraz nowszych trendów i żerowaniu na naiwności nieświadomych ofiar.

SIM swap fraud, czyli…

Przekręt ten bardzo popularny za granicą przywędrował również do Polski. Furtkę do kont głównie majętnych osób otwiera złodziejom gromadzenie wszelkich danych z pomocą, m.in. serwisów społecznościowych. Jednak krokiem do całego oszustwa jest wyrobienie fałszywego  dowodu osobistego, z którego pomocą rabusie udają się do operatora komórkowego i otrzymują zamiennik karty SIM. Tak na podstawie “przywłaszczonej” tożsamości w pełni przejmują kontrolę nad skradzionym numerem telefonu, którego prawdziwy właściciel zorientuje się o problemach z kartą, w momencie utraty sygnału lub nawiązywania połączenia. Jednak w tym czasie przestępcy mogą już zdążyć “wyczyścić” cały rachunek…

Stop wyłudzeniom! Jak się przed tym uchronić?

Oszustwo na duplikat SIM to kolejny łatwy i szybki sposób, by wyprowadzić oszczędności z cudzego konta. Jak się ustrzec przed tego typu atakiem? Przede wszystkim warto korzystać z serwisów społecznościowych z dużą dozą rozsądku i rozwagi — chodzi tutaj głównie o powściągliwe “epatowanie” luksusem. Powinniśmy również dokładnie weryfikować wszelkie podmioty, które wymagają od nas skanu dokumentów osobistych, bo niektóre z nich zamiast ręcznego wpisywania danych proponują, np. zdjęcia dowodu tożsamości. Równie ważne jest nieotwieranie podejrzanych wiadomości, zarówno SMS-owych, jak i e-mailowych, w których mogą zostać przesłane zainfekowane linki śledzące nasze ruchy w sieci i wykradające hasła i loginy do różnych kont.

Dlatego pobieranie aplikacji wyłącznie ze sprawdzonych źródeł z prywatnego Wi-Fi w dużym stopniu ograniczy ryzyko przechwycenia wrażliwych danych przez zawirusowane oprogramowanie. Do pełni kontroli nie zapomnijmy też o włączeniu powiadomień, które na bieżąco pozwolą śledzić transakcje odbywające się na rachunku bankowym i zawsze miejmy pod ręką numer operatora i banku! W przypadku kłopotów tylko błyskawiczna reakcja pozwoli uchronić nas przed szkodami.

Zobacz także: Rejestracja karty SIM. Sprawdź, co musisz o tym wiedzieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here