Rodzaje kont bankowych

Prawie każdy, kogo znamy, posiada konto osobowe. Jest to spowodowane najczęściej tym, że właśnie na konto w banku dostajemy przelew w ramach naszego wynagrodzenia z pracy. Najczęściej, lecz jednak każdy, kto mówi konto bankowe, nie widzi różnicy w tym, iż banki w swojej ofercie posiadają wiele rodzajów kont bankowy.

Konto bankowego, o którym każdy wspomina najczęściej, jest kontem osobistym, które może założyć każda osoba prywatna. Oprócz tego rodzaju konta wyróżniamy na rynku jednak o wiele szerszą ofertę banków. Wybór kont bankowych posiadamy spośród:

– konto osobiste prywatne
– konto wspólne (osobiste)
– konto walutowe
– konto oszczędnościowe
– konto dla młodych oraz dla studentów

W podanych rodzajach kont nie bez powodu pominęliśmy konto przeznaczone dla firm. Całe skupienie skierujemy dziś na konta skierowane dla osób prywatnych nieprowadzących w żaden sposób działalności gospodarczej. Przez szeroką dostępność wyboru co do różnych rodzajów kont bankowych w głowie pojawia się mętlik. Dlatego przedstawimy cechy każdego z kont, żeby wprowadzić trochę jasności w ten temat.

Konto osobiste

Jest to najczęściej wybierany rodzaj konta bankowego. W większości przypadków, gdy wspominamy o koncie w banku właśnie ten rodzaj konta mamy na myśli. Jest to rodzaj konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, chociaż z nazwy konto to sugeruje oszczędności, raczej ciężko będzie odłożyć nawet symboliczną kwotę, przetrzymując ja na takim koncie. Pomimo posiadania w nazwie określania nawiązującego do oszczędzania najczęściej te konta jednak pozbawione są oprocentowania środków przetrzymywanych na nim, co powoduje, że kapitał w żaden sposób nie rośnie. Najczęściej konto to służy do przetrzymywania pieniędzy, które otrzymujemy w ramach wynagrodzenia, emerytury czy renty. Opłacamy również z niego wszelkiego rodzaju transakcje zakupowe czy chociażby zakupy. Do tego rodzaju konta również mamy możliwość dołączenia wielu dodatkowych funkcji takich jak chociażby limit odnawialny do konta, który w funkcjonalności przypomina działanie debetu.

Konto wspólne

Rodzaj konta osobistego, lecz jak nazwa wskazuje, przeznaczone jest dla dwóch osób, które razem będą współdzielić konto w banku. Największą popularnością taki typ konta cieszy się wśród małżeństw. Taki rodzaj konta pozwala parze dwóch osób na dostęp do konta na takich samych prawach. Oznacza to, że współwłaściciele konta mają równe prawa względem jego. Jest to dużym plusem na pewno ze względu na fakt, że konto posiadają dwie osoby, lecz opłata, jeśli występuje, jest faktycznie tylko za jedno konto. W praktyce nie zapominajmy, że nie do końca może to tak wyglądać, ponieważ często banki oferując darmowe konto, najczęściej nie wspominają o opłatach związanych z kartą, a warto pamiętać, że w tym przypadku będzie potrzeba, posiadania dwóch kart. Mniejsze opłaty nie są jedynym argumentem, dla którego pary decydują się na konto wspólne. Zapewniając wpływy z wynagrodzenia oraz innych form dochodów mnożony przez 2 osoby powoduje szybsze budowanie się zdolności kredytowej, co w przyszłości owocuje większą szansą na udzielenie przez bank kredytu.

Konto walutowe

Jako jedyne z przedstawianych dzisiaj kont, jest skierowane zarówno do osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Jak nazwa wskazuje, jest to konto stworzone z myślą o otrzymywaniu wpływów w walucie innej niż w złotych. Najczęściej w Polsce otwierane są konta w EURO, USD oraz w funtach. Gdy często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych bądź wyjeżdżasz za granicę bez wątpienia, takie konto znajdzie u ciebie zastosowanie.

Konto oszczędnościowe

Posiadanie tego rodzaju konta często wiąże się z potrzebą posiadania konta osobistego w danym banku. Jeśli posiadamy w wybranym banku konto osobiste, możemy w każdej chwili złożyć predyspozycję o otwarcie konta oszczędnościowego. Najprościej mówiąc, jest to połączenie lokaty z wybranym oprocentowaniem z cechami konta osobistego. Od lokaty różni się to tym, że nie zostaje nam narzucona potrzeba zamrożenia pieniędzy na dany okres, ponieważ bez problemowo w każdej chwili możemy zarówno wpłacać na nie pieniądze, jak i wypłacać. Rozwiązanie to cieszy się dość dużą popularnością ze względu na fakt, że każdą nadwyżkę gotówki możemy spokojnie odłożyć na ten rodzaj konta, by w lepszych czasach zgodnie z oprocentowaniem zyskiwało na kwocie, a sytuacji czarnej godziny możemy własne oszczędności wypłacić. Nie jest skierowane do wykonywania opłat, ponieważ często przelewy z takich kont niosą za sobą duże prowizje. Dodatkowo z różnicą wpływów, które zawsze są darmowe to w sytuacji, gdy w ciągu jednego miesiąca chcemy dokonać 2 wypłaty środków, często są już naliczane opłaty.

Konto dla młodych oraz studentów

Sugerując się bardzo częstymi promocjami banków na ten rodzaj konta, można śmiało stwierdzić, że ostatnimi czasy jest to najbardziej oblegany rodzaj konta bankowego. W rodzaju tego konta wyróżniamy dwa progi wiekowe, którym to konto przysługuje. Pierwszym z nich jest wariant młodzieżowy skierowany do osób mających wiek w granicach 13-18 lat, a drugim zaś studencie w zakresie wiekowym 18-21/24/26 w zależności od banku. Konto to różni się od konta osobistego jedynie tym, że zazwyczaj jest pozbawione całkowitych opłat. Dotyczy to zarówno samego konta bankowego, jak i kart płatniczych, które są do niego wydawane. Często jednak karty płatnicze pozostaną bezpłatne w prowadzeniu pod warunkiem spełnienia pewnych kryteriów wyznaczonych przez dany bank.

Jak widać rodzajów kont bankowych, które dostępne są na rynku, jest naprawdę duża ilość. Banki w celu pozyskania klienta na bieżąco rywalizują ze sobą coraz to bardziej atrakcyjnymi oraz angażującymi promocjami co utrudnia jednoznacznie stwierdzić którego banku oferta jest najlepsza. Z drugiej strony medalu pojawia się jednak fakt, że nie jesteśmy zobowiązani do posiadania wyłącznie jedno rodzaju konta. W żaden sposób nie ma w prawie ustanowionych regulacji co do ilości posiadanych kont bankowych, co pozwala nam na korzystanie z różnych promocji, w których często otrzymujemy bony lub gotówkę czy do porównania oferty wielu banków.

Warto się również zastanowić, jeśli rozważamy założenie konta wspólnego, ponieważ pomimo korzyści, które za sobą niesie, jest też pewne ryzyko, ponieważ jak zostało wspomniane, obydwoje użytkowników ma takie sama prawa. Co oznacza, że jeżeli jedna osoba się zadłuży, obowiązek spłaty zadłużenia spada również na współwłaściciela konta.

Znając wszystkie rodzaje kont banków bez problemu mamy możliwość dopasowania go do swoich potrzeb oraz wybrania najlepszej dostępnej dla nas oferty.

www.eduranking.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here