Dobre wyniki gospodarcze, dotacje na start oraz obniżone składki ZUS pobudzają aktywność gospodarczą. Rejestracja jest prosta i szybka. Wystarczy wypełnić wniosek CEIDG – 1. Jednak w tym prostym wniosku punkt 18 może okazać się pułapką.
Punkt 18 – oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
Przyszły przedsiębiorca może rozliczać podatek:
1. na zasadach ogólnych, według stawki progresywnej,
2. liniowo – 19% od uzyskanych dochodów,
3. ryczałtem,
4. na podstawie karty podatkowej.
Wybierając sposób wymieniony w punkcie 1 lub 2 przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów, natomiast zaznaczając pkt 3 – ewidencję przychodów. Karta podatkowa nie wymaga prowadzenia księgowości natomiast podatek płacony jest w stałej wysokości, nawet jeżeli przedsiębiorca ponosi straty.
Konsekwencje nieprawidłowego wyboru
Forma opodatkowania dotyczy sposobu rozliczania podatku dochodowego. Ma ona bezpośredni wpływ na to, ile co miesiąc przedsiębiorca (kwartał) odda fiskusowi. Sposobu rozliczania się z podatku nie można zmienić w trakcie roku i nie ma znaczenia, że wybrana forma opodatkowania jest niekorzystna dla przedsiębiorcy.
Dodatkowo przedsiębiorca może wybrać formę która nie jest dopuszczalna ze względu na rodzaj prowadzonej działalności. Przykładem może być wynajem. Przedsiębiorcy często wybierają ryczałt. Niestety w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wynajem można rozliczać tylko na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.
Jak nie popełnić błędu?
Większość przedsiębiorców przekazuje prowadzenie księgowości firmie zewnętrznej. Nie ma więc żadnych przeszkód, aby pierwszą rozmowę odbyć jeszcze przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i poprosić o pomoc w wyborze formy opodatkowania.