Przysłona, migawka, ISO - podstawy fotografii

Przysłona, migawka, ISO – to jedynie przykładowe pojęcia, które powinien znać każdy entuzjasta fotografii. Wbrew pozorom, są one równie ważne, jak pomysłowość czy kreatywność początkującego fotografia i jeśli dobrze je poznasz, z łatwością przyjdzie Ci nauka podstaw robienia zdjęć czy zrozumienie tajników pracy Twoich idolów.

Język fotografii – dlaczego jest tak ważny?

Biegła znajomość języka fotografii to ważna umiejętność, którą powinien posiadać nie tylko każdy profesjonalista, ale również początkujący miłośnik robienia zdjęć. Jest to istotne między innymi dlatego, że każdy posługuje się nim w świecie prawdziwych pasjonatów. Takie pojęcia jak ISO, przysłona czy migawka są na porządku dziennym, więc jeśli liczysz na zrozumienie podstaw fotografii oraz owocną komunikację z profesjonalistami, którzy pomogą Cię wprowadzić do bezkresnego świata fotografii, musisz doskonale znać te pojęcia i używać ich na co dzień.

Co ważne, znajomość tego typu pojęć z pewnością przyda Ci się również na etapie poszukiwania odpowiedniego aparatu fotograficznego. Nie powinien zatem dziwić fakt, że opisy poszczególnych modeli zostały opracowane z wykorzystaniem bardzo sformalizowanego i specyficznego języka, który powinien stanowić bazę wiedzy dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę z fotografią.

ISO – czułość na światło

Jednym z najważniejszych pojęć związanych z fotografią jest tzw. ISO, czyli czułość matrycy na światło – w zależności od aparatu, może być ona inna. Czułość ta wynosi średnio od ISO 100 do ISO 32 000. W praktyce ISO pomaga w prawidłowym naświetleniu zdjęcia. Im mniejsza wartość parametru ISO, tym element światłoczuły staje się bardziej odporny na światło, co oznacza, że aby go właściwie naświetlić, potrzeba więcej światła. Jeśli więc chcesz zrobić ładne zdjęcie w słabych warunkach oświetleniowych, podnieś ustawienie parametru ISO.

Przyjmuje się, że wartość ISO należy zwiększać, gdy na zewnątrz robi się ciemno lub gdy chcesz wykonać zdjęcia w pomieszczeniach – tym sposobem sprawisz, że zdjęcie będzie prawidłowo naświetlone a widoczne na nim szczegóły – widoczne i odpowiednio wyeksponowane.

Uwaga: pamiętaj, że wraz ze zwiększeniem parametru ISO, w widoczny sposób zwiększa się zaszumienie na zdjęciach, co jest trudne do uniknięcia zwłaszcza w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.

Przysłona – ustaw optymalną ilość światła

Przysłona to kolejne pojęcie, które powinien znać każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z fotografią na bardziej zaawansowanym poziomie. To nic innego, jak część obiektywu, składająca się z odpowiednio wyprofilowanych, nachodzących na siebie blaszek. Przysłona pełni ważną funkcję w każdym aparacie fotograficznym – reguluje ilość światła, która przechodzi przez obiektyw i pada na matrycę (w przypadku aparatów cyfrowych) bądź film (w analogowych).

Najczęściej przysłona oznaczana jest literą „f” – im wartość obok niej jest wyższa, tym przysłona przepuszcza mniej światła bezpośrednio do obiektywu. Analogicznie: im niższa wartość przysłony, tym przepuszcza więcej światła, zapewniając większe rozjaśnienie fotografowanego obiektu.

W praktyce oznacza to, że wykonane przez Ciebie zdjęcia będą jaśniejsze przy przysłonie f/1.4 niż f/16.

 

Ciekawostka

Oko ludzkie działa na podobnej zasadzie do przysłony w aparacie fotograficznym. Źrenice zwężają się pod wpływem oślepiającego światła, zaś gdy jest ciemno – rozszerzają się, by wyostrzyć obraz i umożliwić dostrzeżenie danego obiektu.

 

Co ciekawe, przysłona pełni również inną, ważną rolę – pozwala regulować głębię ostrości, co oznacza, że możesz wpływać na stopień rozmycia tła i wyostrzenie wybranego elementu, który chcesz wyeksponować. Małą głębię uzyskasz, ustawiając niską wartość przysłony (np. f/1.2) – w takim przypadku tylko niewielki obszar zdjęcia będzie ostry, tło natomiast pozostanie efektownie rozmyte.

Duża głębia ostrości – dobrze sprawdza się przy robieniu zdjęć krajobrazów i oddalonych obiektów (np. budynków). Niska przysłona natomiast będzie odpowiednim wyborem przy fotografiach portretowych, w przypadku których ważne jest uwidocznienie pierwszego planu.

Migawka – czas naświetlania

Jeśli fotografia to pasja, w której chcesz się spełniać, musisz znać również pojęcie czasu naświetlania, które związane jest z czasem otwarcia migawki aparatu. Jak to wygląda w praktyce?

Im dłużej migawka jest otwarta, tym więcej światła przedostaje się na matrycę. Aby uchwycić obiekt, który szybko się porusza (np. jadący samochód lub biegającego człowieka), czas otwarcia migawki powinien być krótki (np. 1/1000 s), dzięki czemu zdjęcie będzie wyraźne. Jeśli natomiast chcesz uzyskać efekt artystycznie rozmytego obrazu i pokazać ruch – czas naświetlania należ wydłużyć (np. 1/60 s). Pamiętaj jednak, by w tym drugim przypadku być ostrożnym, ponieważ łatwo można uzyskać przerysowany efekt poruszonego i rozmazanego zdjęcia.

Wskazówka

Chcesz uchwycić piękno otaczającego Cię krajobrazu i zależy Ci na tym, aby zdjęcie było pozbawione szumów i rozproszeń? Aby zachować maksymalną ostrość fotografowanego obiektu, należy w tym przypadku wydłużyć czas naświetlania!

 

Aparaty bezlusterkowe – dlaczego warto je mieć?

Czujesz, że Twój dotychczasowy smartfon i aparat to zdecydowanie za mało, by realizować się w fotografii? Rewelacyjną alternatywą dla tych urządzeń są nowoczesne aparaty bezlusterkowe (wiele interesujących modeli znajdziesz na:  https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=aparaty_pelnoklatkowe). Do największych zalet tego typu urządzeń zaliczyć można przede wszystkim możliwości, które są porównywalne z zaawansowanymi aparatami dostępnymi na rynku. Przewagą bezlusterkowców jest ich kompaktowa wielkość oraz łatwość obsługi, z którą poradzi sobie każdy – również początkujący fotograf.

Posiadana wiedza (w tym podstawowe pojęcia, o których mowa w artykule) oraz wysokiej klasy aparat bezlusterkowy pozwolą Ci uwieczniać codzienne chwile pod postacią pięknych zdjęć i filmów, które w zależności od Twojego zamysłu – będą wzruszać, a niekiedy również bawić.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here