Grzybica to problem, który każdego dnia dotyka wiele osób bez względu na wiek, czy płeć. Patogeny, jakimi są grzyby, atakują różne obszary naszego ciała, wywołując szereg nieprzyjemnych objawów. Dotyczy to zarówno grzybicy układu płciowego, pokarmowego, czy paznokci.

Leczenie grzybicy

Ponieważ grzybice wywołują drożdżaki z rodziny Candidia, leczenie wymaga działania wielopłaszczyznowego. Z jednej strony należy uderzyć w źródło choroby i zahamować namnażane grzybów, a z drugiej zmienić warunki, które tak dobrze im służą. Dlatego też tabletki, czy maści to nie wszystko. Ważna jest też odpowiednia dieta, w której nie będzie składników sprzyjających ich rozrostowi.

Prawidłowa dieta osób chorych na grzybicę

Tutaj kluczowym elementem jest eliminacja cukru. Zapewne nieraz widziałaś, jak przygotowuje się zaczyn drożdżowy do ciasta. Aby urósł potrzebne jest ciepło mleko oraz właśnie cukier. I wtedy drożdże rosną w niesamowitym tempie. Podobnie cukier oddziałuje na grzyby, które zagościły w naszym organizmie. Dlatego to jego trzeba wyeliminować. I pamiętać tu trzeba, że cukier znajduje się w wielu produktach, w tym słodyczach, czy choćby sokach. Jeśli kuracja ma być skuteczna, dieta musi być całkowicie bezcukrowa.

Kolejnym składnikiem, który należy wyeliminować jest mąka pszenna. Tradycyjne produkty mączne, jak choćby makarony zastąpić należy produktami z mąki pełnoziarnistej. Poza tym biały ryż czy kaszę należy zastąpić ciemnymi odpowiednikami. Zrezygnować należy też ze słodkich warzyw, jak marchew czy bataty oraz z orzechów czy serów.

A co jeść powinniśmy? W diecie osoby chorej na grzybicę z pewnością nie może zabraknąć warzyw zielonych, a także zakwaszających owoców, jak grejpfrut, czy kiwi. Idealne są też jogurty naturalne i kefiry. Z mięs najlepiej sprawdzają się: wołowina, drób oraz jagnięcina. Poza tym dietę warto wzbogacić o jajka, orzechy laskowe czy pestki słonecznika.

Odpowiednia dieta pomaga o wiele szybciej pokonać grzybicę, a także znacznie zmniejsza ryzyko jej nawrotu.

www.3pytania.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here