Jeśli podatnik prowadzi firmę – sklep z modną odzieżą damską ma możliwość opodatkowania uzyskanych z prowadzonej działalności dochodów na cztery różne sposoby: w oparciu o skalę podatkową (zasady ogólne), kartę podatkową, płacąc ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub rozliczyć się z fiskusem płacąc podatek liniowy od uzyskanego dochodu.  Od modelu rozliczania podatku  będzie zależał wybór formularza PIT za 2017 rok , stawka procentowa i wysokość podatku dochodowego należnego urzędowi skarbowemu a nawet koszty prowadzonej księgowości. Rozliczenie roczne PIT za 2017 rok w oparciu o 19% stawkę liniową podatku dochodowego od osób fizycznych mogą zastosować przedsiębiorcy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą , czyli osoba prowadząca sklep z odzieżą, oraz osoby uzyskujące dochody z działów specjalnych produkcji rolnej. Z tej formy opodatkowanie korzysta około 24% przedsiębiorców, czyli co czwarty podatnik prowadzący działalność gospodarczą. Od 2018 roku “liniowcy” mogą spodziewać się wzrostu podatków. Rząd bowiem pracuje nad wprowadzeniem nowego podatku i bardzo możliwe, że PIT za 2017 rok  może być ostatnim, w którym podatnicy będą mogli rozliczać się z urzędem skarbowym korzystając z liniowej, 19% stawki podatku od uzyskanych dochodów.

Rozliczenie PIT 2017 – podatek liniowy, zalety i wady.

Obowiązująca od 2004 roku liniowa stawka podatku dochodowego od osób fizycznych umożliwia przedsiębiorcom płacenie podatków w wysokości 19%, jednak rozliczenie roczne PIT za 2017 nie może uwzględniać ulg podatkowych ani też kwoty wolnej od podatku, jak rozliczenie roczne PIT w oparciu o progresywną skalę podatkową . A jednak ulgi (na internet, prorodzinna, dla krwiodawców) mogą niejednokrotnie znacznie obniżyć kwotę podatku odprowadzanego do urzędu skarbowego. PIT za 2017 rok “liniowca” nie może być również składany wspólnie z małżonkiem ani rozliczany jak w przypadku osoby samotnie wychowującej dzieci. Nie można w nim rozliczyć innych przychodów.  I to są niewątpliwie wady tego modelu podatkowego. Ale są też niewątpliwe zalety. Pierwszą, najważniejszą  i często decydującą o wyborze podatku liniowego jest jedna, 19 procentowa stawka daniny na rzecz fiskusa, bez względu na wysokość uzyskanych dochodów. Jest to korzystne, zwłaszcza w sytuacji, gdy spodziewany dochód może być wyższy niż 85 528 zł. Kolejną zaletą jest to, że sytuacji, gdy firma nie przynosi dochodu, przedsiębiorca nie ma obowiązku odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego. Trzecią cechą przemawiającą za wyborem tej formy opodatkowania jest łatwość wyliczenia zobowiązania względem skarbu państwa. Dodatkowo rozliczając podatek liniowy, przedsiębiorca może skorzystać z możliwości przekazania 1 % wyliczonego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy zmienić model opodatkowania PIT, możemy to zrobić w każdym nowym roku podatkowym, jednak mamy obowiązek zgłoszenia tego faktu w naszym urzędzie skarbowym do 20 stycznia  roku, w którym chcemy dokonać zmiany. Zanim zdecydujemy się na opodatkowanie dochodów w formie liniowej, warto  indywidualnie rozważyć  za i przeciw, i wybrać formę najlepiej pasującą do specyfiki prowadzonej działalności.

Rozliczenie roczne PIT 36 L ułatwi program do rozliczania PIT 2017.

Osoby prowadzące sklep z odzieżą, które wybrały liniową stawkę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej, do rocznego rozliczenia PIT 2017 powinny wybrać formularz PIT 36L.  Zdarza się, zwłaszcza w pierwszych latach działalności, że niedoświadczony przedsiębiorca ma problem z rocznym rozliczeniem dochodów i nie wie, jak rozliczyć PIT za miniony rok podatkowy. Najłatwiejszą, wygodną, tanią  i bezpieczną metodą na spełnienie corocznego obowiązku podatkowego, jest rozliczenie PIT 2017 przez Internet, a pomocny w tym będzie program do rozliczania PIT 2017. To sposób na to, jak rozliczyć PIT sprawnie i bez zbędnej biurokracji. PITy 2017 można rozliczyć korzystając z wielu dostępnych programów. Bardzo łatwym w obsłudze, bezpiecznym i aktualnym jest PITax.pl Łatwe podatki. Przyjazny kreator poprowadzi podatnika krok po kroku aż do etapu wysłania wypełnionej deklaracji do urzędu skarbowego. Jednak zanim wyślemy PIT , koniecznie sprawdźmy, czy wpisaliśmy poprawnie wszystkie dane. Jeśli tak, możemy wysłać PITy 2017 online. Żeby to zrobić (a nie dysponujemy kwalifikowanym podpisem elektronicznym), musimy podać kwotę przychodu z zeszłorocznego PIT. W zestawieniu z danymi osobowymi poświadcza naszą tożsamość. Kolejny etap to wygenerowanie urzędowego poświadczenia odbioru, czyli potwierdzenia, że PIT 36L dotarł do urzędu skarbowego. UPO to ważny dokument  i należy go przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku w którym urząd skarbowy otrzymała od nas PIT 2017.

Roczną deklarację PIT-36L należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego w terminie do 30 kwietnia 2018, podobnie jak inne popularne PITy 2017 (dotyczące dochodów za 2017 rok):  PIT 36, PIT 37 , PIT 38 i PIT39.

Artykuł pilotujący projekt „PITax.pl dla OPP”, czyli wspólną inicjatywę Instytutu Wsparcia Organizacji Pozarządowych (IWOP) oraz firmy PITax.pl Łatwe podatki umożliwiającą organizacjom OPP efektywne pozyskiwanie 1% z podatku PIT.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here