Obliczamy urlop wypoczynkowy

Kiedy zatrudniamy się w nowej firmie, jedynymi papierami, które czytamy i którymi się tak naprawdę interesujemy jest nasza umowa o pracę, oraz informacja, ile będziemy zarabiać. Dość często zapominamy o tym, że w momencie podjęcia jakieś nowej pracy będzie nam przysługiwał urlop. wyliczenie urlopu nie jest wcale takie trudne i nie potrzeba być osobą, która pracuje w dziale kadr, aby sobie to obliczyć samemu. Jednak trzeba to zrobić dokładnie, najlepiej rozpisać sobie wszystko po kolei na kartce papieru w punktach.

Aby zacząć obliczanie, ile urlopu nam przysługuje, musimy się cofnąć w czasie o kilka, czy kilkanaście lat, zależy, w jakim wieku jesteśmy na chwilę obecną. Liczba dni urlopu jest zależna od tego, jakiego rodzaju szkołę ukończyliśmy. Jeżeli więc chodziliśmy do szkoły zasadniczej, bądź innej równorzędnej do niej szkoły zawodowej, to wówczas liczą się trzy lata takiej nauki, jednak nie więcej. Oczywiście musimy taką szkołę mieć ukończoną. Jeżeli jest to średnia szkoła zawodowa, to czas trwania nauki nie powinien być większy, niż pięć lat. Kolejna ze szkół, to średnia szkoła zawodowa dla absolwentów szkół zasadniczych, lub równorzędnych szkół zawodowych i tutaj mamy okres pięciu lat. kolejną ze szkół, którą oczywiście musimy wziąć pod uwagę, jeżeli do niech uczęszczaliśmy, jest średnia szkoła ogólnokształcąca i tutaj mamy cztery lata, dalej – szkoła policealna i tutaj mamy sześć lat, no i w końcu studia, do których możemy policzyć aż osiem lat. Tak więc nie musimy się za bardzo martwić tym, że do wyliczenia naszego urlopu będzie liczyć się tylko to, gdzie wcześniej pracowaliśmy. Na szczęście liczy się szkoła, do której chodziliśmy, z wyjątkiem szkoły podstawowej. Ale już wcześniej wspomniana szkoła zawodowa tak. W kodeksie pracy, który możemy sobie zakupić, żeby przeczytać różne ważne informacje, nie tylko te o wymiarze urlopu wypoczynkowego, możemy znaleźć punkt, który mówi nam o tym, że osoba, która podejmuje pierwszy raz pracę, w roku, w którym została zatrudniona z kończącym się każdym miesiącu pracy uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze jednej dwunastej wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu jednego roku. Ale jeżeli jest to nasza kolejna praca, to wówczas trzeba ustalić proporcjonalny wymiar urlopu danego pracownika, który mu przysługuje po przepracowaniu danego okresu u pracodawcy. Zazwyczaj przyjmuje się, że jeden miesiąc pracy będzie odpowiadał jednej dwunastej wymiaru urlopu, jaki przysługuje danemu pracownikowi.

Być może dla niektórych treść zawarta w kodeksie pracy jest nie do końca zrozumiała, ale jeżeli będziemy to czytać powoli, ze zrozumieniem i nie wszystko naraz, na pewno będziemy wiedzieć, o co chodzi. Poza tym zawsze możemy zapytać się kogoś, kto pracuje w dziale kadr, bądź przeczytać takie informacje w internecie, których przecież dziś nie brakuje. No a możemy tez po prostu podejść do osoby, która się tym zajmuje w firmie, w której pracujemy i tam zapytać się, jak to wszystko wygląda, ponieważ chcielibyśmy wiedzieć, w jaki sposób został nam wyliczony nasz urlop.

www.inwestycyjnawolnosc.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here