W obecnych czasach, kiedy to za rekrutację w firmach odpowiadają wyspecjalizowani fachowcy a nawet grupy osób, przyjęło się uważać, że CV to najważniejsza rzec w aplikowaniu do pracy. List motywacyjny stanął niejako w cieniu bardzo spopularyzowanego Curriculum Vitae. Wiele osób traktuje swój list motywacyjny po „macoszemu”, np. powielając ten sam wzór do wielu pracodawców. To błąd w staraniach o pracę, bowiem list motywacyjny spełnia ważną rolę w procesie rekrutacji.

Dobry list motywacyjny powinien odpowiadać na szereg pytań. Najważniejsze z nich to:

Dlaczego ty?

Ważnym pytanie, jakie zadaje sobie potencjalny pracodawca jest: Dlaczego akurat ta firma cię interesuje? Również ważne są pytania: Dlaczego akurat to stanowisko, dlaczego właśnie ty? Dlatego dobry list motywacyjny powinien być tak sformułowany, aby jasno odpowiadał na te pytania. Pisz więc tak, aby osoba rekrutująca miał pełny obraz twoich kompetencji. Musisz przekonać pracodawcę, że to właśnie ty jesteś osobą właściwą.

Ważną sprawą jest podkreślenie, że twoje kompetencje pasują do potrzeb firmy. Musisz też nadmienić, że posiadasz cechy osobowości, które sprawdzą się akurat na tym stanowisku i w tej firmie.

Zadziałaj na wyobraźnię

Twój list motywacyjny nie powinien jednak zawierać tylko okrągłych zdań, z których nic nie wynika i które nie mają żadnego powiązania z potrzebami firmy. Zamiast więc mówić, że jesteś kreatywny, zapewnij rekrutera, że twoja kreatywność pozwoli ci na stworzenie nowych pomysłów, które sprawią, że firma wybije się ponad konkurencję. To powinno zadziałać na wyobraźnię potencjalnego pracodawcy.

Ta i żadna inna!

List motywacyjny powinien mówić również o tym, że to właśnie ta firma a nie inna interesuje cię. To tu zamierzasz zostać na długie lata. Powiedz więc, dlaczego ta firma jest wyjątkowa i co mógłbyś dla niej zrobić. Możesz napisać na przykład, że ta firma jest idealnym miejscem rozwoju dla ciebie.

Pisząc list motywacyjny powinieneś wykazać się dużym stopniem wiedzy o firmie. Oczywiście wyrażonym w kilku prostych zdaniach. Czasem w kilku zdaniach można wyrazić bardzo dużo.

Estetyka

Musisz też pamiętać, aby twój list motywacyjny nie był zbyt pstrokaty. Zbyt dużo kolorów to nie jest najlepszy pomysł. Oczywiście twoja aplikacja nie może też być zbyt smutna i wyglądać jak nekrolog. W dokumencie powinna panować harmonia. A więc częsta zmiana czcionki nie jest zbyt dobrym pomysłem. Czcionka powinna być jednolita.

Dobrze przemyśl

Aby napisać dobry list motywacyjny będziesz potrzebował też trochę czasu. Nie warto pisać listu na ostatnią chwilę. Najpierw zrób notatki. Potem przemyśl taki list, a najlepiej się z nim prześpij. Zwykle tak się zdarza, że dopiero następnego dnia przypomina nam się coś ważnego i zdobywamy się na obiektywizm.

http://www.klinikafinansowa.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here