Jest jedną z ciekawszych miejscowości nad rzeką Radomką, którą z pewnością warto odwiedzić. Jedlińsk to duża wieś, która może się pochwalić i ciekawymi zabytkami, i znajdującym się w pobliżu zespołem stawów rybnych. Stawy te już dawno stały się znane jako ostoja ptactwa wodnego, a wycieczki w tej rejon stały się jednym z najchętniej wybieranych przez ornitologów kierunków. Co warto zobaczyć w tej miejscowości? Jakimi zabytkami może oczarować turystów Jedlińsk?
Jako miasto Jedlińsk powstał w latach 30. XVI stulecia, a jego założycielem był Mikołaj Jedliński. W XVI oraz w początkach XVII wieku miasto to znane było w całej okolicy jako ważny ośrodek ariański, jednak w 1630 roku innowiercy zostali ostatecznie usunięci z miasta. W połowie XVII wieku w mieście powstał okazały kościół katolicki, do dziś będący jednym z ważniejszych zabytków w tym rejonie. Dość tragiczny okazał się dla miasta wiek XVIII oraz XIX. Częste konflikty oraz trudny czas zaborów sprawiły, że w końcu XIX wieku Jedlińsk utracił prawa miejskie. Dziś jest to duża wieś, pełna ciekawych zabytków.
W czasie wycieczki po Jedlińsku nie można pominąć tak ważnego miejsca, jakim jest wspomniany już kościół Matki Boskiej i św. Stanisława Biskupa. Zbudowany w połowie XVII wieku z woli kasztelana sandomierskiego Stanisława Witowskiego i gruntownie przebudowany w XVIII stuleciu, może zachwycić swą fasadą oraz reprezentacyjnym portalem w stylu rokoko. W jednej z kaplic znajduje się obraz, który otoczony jest dość silnym kultem. To obraz, który przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem, i który ma ogromne znaczenie dla lokalnej społeczności. We wnętrzu tego kościoła wzrok przyciąga również ciekawa polichromia, którą wykonano w II połowie XVIII wieku. Warto też zwrócić na murowaną dzwonnicę, która stoi w pobliżu kościoła. Pochodzi ona z połowy XVII wieku, jednak w jej wnętrzu znajduje się nieco starszy zabytek. Jest nim dzwon, będący darem od szkockich kalwinów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here