Niespokojny sen niemowlaka

Niezwykle niejednokrotnie młodych rodziców martwi sytuacja, kiedy ich dziecko wierci się poprzez sen oraz to już w pierwszych dniach po jego narodzinach. Tymczasem uspokajający może być fakt, iż zazwyczaj wynika to ze zwykłych uwarunkowań oraz jest zwłaszcza wywołane niedojrzałością systemu nerwowego niemowlaka.

Maleństwo, jakie właśnie ostatnio pojawiło się na świecie, musi się przede wszystkim zmierzyć z nieznanym dotychczas środowiskiem oraz nowymi bodźcami. Tymczasem jego główny układ nerwowy jest właśnie w porze dynamicznego rozwoju i na poziomie dopasowania się do realiów całkowicie odmiennych od czasu z życia płodowego.

Z czego wynika nerwowy sen niemowlaka?

Niemowlęta śpią odmiennie aniżeli osoby dorosłe. Ich sen zupełnie nie musi być mocny oraz niczym niezakłócony. Wynika to z owego, iż u dorosłych przeważającą fazą snu jest faza NREM, podczas jakiej śpimy bardzo, efektywnie się stymulując, ciężko nas wówczas także obudzić. Z kolei niemowlęta zapadają zwłaszcza w fazę REM, jaka wyróżnia się snem płytkim.

Dzieci mogą być wówczas nerwowe oraz w odpowiedzi na różnorodne bodźce, lub toż akustyczne, lub także aromatyczne, mogą niezwykle szybko budzić się ze snu. Wybrane niemowlęta mogą po krótkim kwileniu nastać znów w sen, pozostałe wprost odwrotnie – rozpoczynają głośno krzyczeć. Takiemu małemu można pomóc, biorąc go na ręce oraz uspokajając, aż do uśnięcia.

Późne niepokoje

Brzdące miewają zmrokiem czasy poirytowania. Być może ma na to wpływ lęk połączony ze zbliżaniem się nocy, lecz także emocje z całego dnia, i też twoje przemęczenie oraz napięcie. Maluch to precyzyjny ciśnieniomierz twojego stanu psychicznego! Zmierzchowy lęk jest także połączony z odreagowywaniem poprzez młody system nerwowy doświadczeń z pełnego dnia.

Nie wierz tezom, iż niemowlę musi się przed snem wypłakać oraz iż lepiej poczekać, aż samo się uspokoi, ponieważ wówczas lepiej zaśnie. Ono cię własnym płaczem wzywa! Gdy nie zostawiasz go samego, uczy się, iż jest dla ciebie znaczące oraz może na ciebie liczyć, czuje się kochane.

Zmęczenie oraz późny czas zasypiania małego

W wypadku dzieci nie sprawdzi się technika na „przetrwanie” dziecka do późniejszej pory z nadzieją, iż wtedy pośpi dłużej. Identycznie będzie z nocnymi zabawami. Rodzice pragną pozwalać dziecku się wyszaleć, myśląc, iż dzięki temu zagwarantują mu długi oraz głęboki sen. Do określonego stopnia oba sposoby mogą zadziałać, np. gdy mały utnie sobie drzemkę o 18 są niewielkie szanse, aby zasnął na noc o odpowiedniej godzinie.

Dolegliwości bólowe

Niemowlęta dosyć niejednokrotnie chorują na kolki. Prowadzące im chorób bólowe zazwyczaj wywołują wzmożony płacz oraz lęk, dziecko ma nadęty brzuch oraz chowa nóżki. Ból może sprawiać dziecku też ból brzucha połączony z zaparciem stolca.

Nagłe wybudzenie się ze snu z płaczem lub płacz poprzez sen u niemowlaka mogą być też wywołane poprzez dolegliwości bólowe ze strony pozostałych układów – przykładem jest tutaj ból ucha przy zaczynającym się zapaleniu. Powszechną przyczyną nerwowego snu oraz płaczliwości u dziecka jest ból dziąseł połączony z ząbkowaniem.

Dobry sen noworodka: pełny brzuszek

Jedną spośród najpowszechniejszych przyczyn nocnych pobudek oraz owego, iż dziecko nie śpi całej nocy jest pusty brzuszek. Żołądek niemowlaka jest wielkości jego piąstki, natomiast tak mała porcja posiłku łatwo jest trawiona.

Bywa także, iż dziecko wieczorem jest tak wyczerpane, iż zasypia podczas karmienia oraz nie zje całkowitej porcji mleka, po czym szybko budzi je głód. Więc należałoby przypilnować, aby dziecko przed snem się najadło – kiedy zobaczysz, iż w połowie karmienia usypia, subtelnie wybudź je, aby skończyło jedzenie.

Ciepło oraz delikatnie

Kiedy już położysz wykąpane, przewinięte oraz nasycone dziecko do łóżeczka, zadbaj o to, aby było mu komfortowo oraz ciepło. Niemowlęta lubią być dosyć dokładnie owinięte delikatnym materiałem – to przypomina im środowisko, w którym rosły podczas ciąży oraz zapewnia im ciągłą, miła temperaturę.

Obserwuj własne dziecko oraz kontroluj, jaki sposób zawinięcia szczególnie przypadnie mu do gustu. Do dyspozycji masz m.in. rożek (stosowany zazwyczaj przy noworodkach), otulacz, kocyk oraz zwykłą kołderkę.

Dobry sen niemowlaka zależy także od odpowiednio dobranego nosidełka dla dziecka. Możemy Państwu zarekomendować najlepsze nosidła dziecięce od renomowanego producenta: https://www.besafe.com.pl/nosidla.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here