Powszechnie wiadomo, że tarczyca – często niedoceniany organ naszego ciała wpływa na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego wiele niepokojących objawów dotyczących różnych narządów jest wynikiem zaburzeń jej pracy, a dokładniej mówiąc zaburzeń wydzielania produkowanych przez tarczycę hormonów. Wśród nich należy wymienić tyroksynę (T4), trójjodotyroninę (T3) oraz kalcytoninę.
W ostatnim czasie, analizując statystyki medyczne zauważamy wzmożoną zachorowalność na schorzenia tarczycy, wśród których przeważa nadmierna oraz niedostateczna produkcja jej hormonów, czyli nadczynność i niedoczynność tarczycy.
Badanie hormonów tarczycy – tyreotropiny TSH i tyroksyny FT4, to podstawowy czynności, które powinien zlecić nam lekarz w przypadku podejrzenia niewłaściwego funkcjonowania tego narządu, jak również w przypadku wielu niewyjaśnionych objawów, których źródłem może być niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy.
Dlaczego należy badać również TSH?
Ponieważ wydzielanie hormonów tarczycy wpływa ujemnie na wydzielanie TSH, czyli hormonu pobudzającego tarczycę. TSH to tyreotropina i tak naprawdę choć jest związana z tarczycą to nie jest przez nią produkowana. TSH jest hormonem produkowanym w przedniej części przysadki mózgowej.
Badanie poziomu TSH jest pierwszym, które wykonujemy badając funkcjonowanie tarczycy, a dopiero w przypadku przekroczenia jego normy bada się poziom tyroksyny i trójjodotyroniny.
Same hormony tarczycy posiadają liczne funkcje, a ich najistotniejszym składnikiem jest jod, który powiązany z aminokwasami tworzy jej hormony. Te z kolei regulują przemianę materii i energii w organizmie, odpowiadają za rozwój organizmu oraz jego wzrost. Pośrednio wpływają na szereg licznych procesów.
Ponieważ badanie hormonów tarczycy oraz TSH jest stosunkowo niedrogie i proste (wykonuje je się badając krew żylną, a badanie jest oferowane przez każde laboratorium) powinniśmy je wykonać kiedy zauważymy niewłaściwe funkcjonowanie naszego organizmu, nawet tak błahe jak nadmierna senność, uczucie zimną, nadmierna potliwość, zmęczenie itp.
Strona główna
Zdrowie i uroda Niedobór lub nadmiar hormonów tarczycy – wyjaśnienie wielu dolegliwości