Nie szata zdobi człowieka, lecz jego piękna cera! Jak wybrać odpowiedni krem?

0
1688

Każda z nas pragnie mieć piękną, nieskazitelną skórę i z zazdrością patrzy na porcelanową cerę Królewny Śnieżki! Jednak zamiast marzyć o niedoścignionych wzorcach, lepiej pocieszyć się, że w prawdziwym życiu nawet Kopciuszek pracujący w brudzie i kurzu zmagałby się z zaskórnikami i trądzikiem, a Elza miałaby poważne problemy z popękanymi naczynkami od ciągłego przebywania na mrozie! Na szczęście w odróżnieniu od księżniczek Disneya mamy doskonałe narzędzia do walki o piękną skórę, czyli dermokosmetyki marki Iwostin! Pytanie tylko, jak wybrać odpowiedni krem?

Jak wybrać właściwy kosmetyk pielęgnacyjny? 

W dążeniach do perfekcyjnej cery często zdarza się nam zabłądzić. Dajemy się zwieść pięknym modelkom i aktorkom z telewizyjnych reklam, nie zwracając uwagi na to, że dowodem na działanie reklamowanego kosmetyku jest ich „przerobiona w komputerze” twarz! I tak kupujemy kolorowe opakowania z zawartością o wątpliwej jakości, w dodatku zupełnie niedostosowaną do potrzeb skóry. A zasada wyboru pielęgnacji jest prosta, najpierw trzeba uważnie przyjrzeć się swojej skórze i określić jej typ. W tym celu można oczywiście skorzystać z konsultacji dermokosmetycznych, ale łatwiejszym rozwiązaniem jest samodzielne przeprowadzenie testu z serwetką. Na czym on polega? Przykładając cienką serwetkę (bibułkę matującą lub lusterko) do różnych partii skóry (m.in. czoło, broda, policzki), można określić, czy skóra jest sucha, czy tłusta. Aby test był wiarygodny, należy go przeprowadzić rano, ale badanie należy zaplanować z wyprzedzeniem, gdyż wieczorem nie wolno nakładać kremu! Wynik testu interpretujemy następująco, jeśli po dotknięciu skóry na serwetce pozostały tłuste plamki, tam cera jest tłusta, jeśli serwetka jest czysta – cera sucha. Ponadto przy wyborze kremu trzeba wziąć pod uwagę potencjalne problemy skóry (trądzik, zaskórniki, rozszerzone naczynka) oraz wiek. 

Typy skóry 

Zasadniczo przyjmuje się podział na cztery rodzaje cery: normalną, suchą, tłustą i mieszaną. Najczęściej występującym typem jest cera mieszana, najrzadziej cera normalna, która występuje właściwie tylko u małych dzieci. Oto, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje: 

  • skóra sucha – z powodu niedostatecznego natłuszczenia skóra sucha jest nadmiernie napięta i ściągnięta, a nawet popękana, bardzo często się łuszczy. Nie pojawiają się na niej pryszcze oraz zaskórniki. 
  • skóra tłusta – nadmierna produkcja sebum przyczynia się do zablokowania ujść gruczołów łojowych, w wyniku czego powstają zaskórniki. Cera jest pełna nierówności i niedoskonałości, błyszczy się, nadmiernie rogowacieje. Cera tłusta również się łuszczy, jednak nie jest to objaw suchości, a efekt upośledzenia naturalnego procesu złuszczania. 
  • skóra mieszana – o tym typie mówimy, gdy strefa T (czoło, nos i broda) jest tłusta, a skóra na policzkach sucha. Jeśli na twarzy przeważają partie tłuste, wtedy mówimy o skórze mieszanej w kierunku tłustej, jeśli jest więcej obszarów suchych, wtedy to skóra mieszana w kierunku suchej. 

Problemy skórne 

Kolejnym etapem diagnostyki jest określenie kłopotów, z jakimi boryka się skóra. Zdecydowanie najczęściej występującym problemem jest odwodnienie. Do dehydratacji dochodzi wówczas, gdy bariera hydrolipidowa skóry jest uszkodzona, co skutkuje nadmierną utratą wilgoci z naskórka. Problem odwodnienia dotyczy zarówno skóry suchej, jak i skóry tłustej! Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy skóra nie jest płytko unaczyniona, czy pojawiają się na niej teleangiektazje (rozszerzone naczynka), czy skóra nie jest wrażliwa np. na czynniki zewnętrzne lub niektóre substancje zawarte w kosmetykach. Ogromny problem nie tylko pielęgnacyjny, ale i zdrowotny stanowią różnego rodzaju dermatozy m.in. trądzik, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry lub atopowe zapalenie skóry. W przypadku tak poważnych objawów skórnych wymagana jest specjalistyczna pielęgnacja, a nierzadko również lecznicza kuracja dermatologiczna! Rozwiązanie zarówno mniejszych, jak i większych problemów skórnych znajdziemy w ofercie marki Iwostin. Są tu produkty do pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej (Iwostin Purritin), suchej i wrażliwej (Iwostin Hydro Sensitia), a także naczynkowej (Iwostin Capillin). 

Krem dostosowany do wieku 

Wybór kosmetyku pielęgnacyjnego przede wszystkim powinien być podyktowany rodzajem skóry, jednak ważnym kryterium są również wymagania skóry związane z wiekiem. A potrzeby młodej skóry są przecież inne niż cery dojrzałej. Czym więc będzie się różnił krem dla dwudziestolatki od kremu dla kobiety po 50. roku życia? Zasadniczo kremy przeznaczone dla młodej skóry mają dwa zadania – odwlekać procesy starzenia się skóry oraz odpowiadać na problemy skórne związane z młodym wiekiem np. zwalczać objawy trądziku młodzieńczego, zaś kremy dla cery dojrzałej mają łagodzić i zmniejszać widoczność oznak starzenia, czyli wygładzać zmarszczki, napinać i ujędrniać skórę. Linia Iwostin Estetic idealnie odzwierciedla zmieniające się wraz z wiekiem potrzeby skóry. Seria liczy kilkanaście produktów podzielonych na trzy stopnie pielęgnacji dla kobiet po 30tce, po 40tce i po 50tce. 

Starość nie radość, czyli pielęgnacja przeciwstarzeniowa 

I wreszcie dochodzimy do największej bolączki wszystkich kobiet, czyli do nieuniknionego starzenia się skóry! Cóż by tu rzec, proces ten można odwlekać z godnością, stosując dobre kosmetyki lub próbując oszukać czas przy pomocy skalpela, ale wcześniej czy później starość i tak nas dopadnie! To, w jakim tempie będą postępowały procesy starzenia, w dużej mierze zależy od zaangażowania we właściwą pielęgnację. A o działaniach przeciwstarzeniowych należy myśleć już po ukończeniu 25. roku życia! Wielu ekspertów podkreśla, że to ostatni moment na rozpoczęcie profilaktyki przeciwstarzeniowej! W tym okresie zaczynają zwalniać niektóre procesy zachodzące w skórze takie jak np. proces odnowy komórkowej, ponadto zmniejsza się produkcja kolagenu. Szacuje się, że od 30. roku życia średnio co 10 lat ilość procesów komórkowych spada aż o 10%. Dodatkowo w okresie menopauzy gospodarka hormonalna zmienia się niemal całkowicie, aktywność gruczołów łojowych spada, co przekłada się na to, że skóra zmienia swój profil z tłustego na suchy. 

Krem na dzień, krem na noc 

Choć wiele kremów można aplikować zarówno w dziennej, jak i wieczornej pielęgnacji, to jednak eksperci zalecają stosować kremy dostosowane do pory dnia. Jest to o tyle ważne, gdyż w nocy skóra przechodzi na zupełnie inny tryb, zachodzą w niej skomplikowane procesy regeneracji i odbudowy komórkowej, poza tym skóra niczym gąbka wchłania substancje aktywne, które docierają do głębszych warstw naskórka. W ciągu dnia skóra wchodzi niejako w stan uśpienia, najważniejszym zadaniem kosmetyku jest wtedy jej ochrona m.in. przed promieniami słonecznymi, zanieczyszczeniami i przesuszonym powietrzem, a także przed nadmierną przeznaskórkową utratą wody. 

Dobry krem to nie wszystko! 

Żaden krem nie spełni swojego zadania, jeśli przed jego nałożeniem skóra nie zostanie właściwie oczyszczona. Mycie skóry to etap, którego nie można pominąć w codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Preparaty do oczyszczania również zaleca się dobierać do typu skóry i jej ewentualnych problemów (np. żele i pianki Iwostin Purritin). Dodatkowo przynajmniej raz w tygodniu skórę należy złuszczyć (dotyczy to szczególnie cery tłustej!), w tym celu można użyć dowolnego peelingu drobnoziarnistego lub enzymatycznego albo peelingu z kwasami (laktobionowym, glikolowym, migdałowym) z linii Iwostin Estetic. 

Może i nie dysponujemy magicznym eliksirem wygładzającym zmarszczki ani nie znamy zaklęcia poprawiającego kontur twarzy, jak to ma miejsce w bajkach, jednak nie jesteśmy bezbronne w walce o piękną cerę. Mamy dermokosmetyki! Marka Iwostin oferuje doskonałe produkty pielęgnacyjne dla wszystkich kobiet niezależnie od wieku, rodzaju cery oraz problemów skórnych!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here