Wizyta w sklepie ze sprzętem elektronicznym jest może przyjemna, ale na pewno nie będzie łatwa. Miło popatrzeć na najnowsze modele, na ich ceny już jednak niekoniecznie… Poza tym łatwo się zagubić w gąszczu różnych określeń, np. Samsung QLED 2018, Sony 4K itd. Większość z nas, mimo że miała swoje typy, zupełnie nie wie, który model wybrać. Znasz ten problem? Skorzystaj z naszych porad.
Telewizor stanowi jeden z najważniejszych sprzętów w nowoczesnym wnętrzu. Zwykle przypada mu honorowe miejsce w centralnym punkcie salonu, np. na ścianie. Mimo że pełni głównie funkcję praktyczną i ma nam dostarczyć rozrywki, traktujemy go jak ważną ozdobę. Wystarczy przyjrzeć się wybranym modelom, np. QE65Q9FAMTXXH, aby to zrozumieć.
Mimo że włączamy go codziennie, ale obejrzeć film lub zagrać w grę, jego rola znacznie się zmieniła na przestrzeni lat. Teraz nie służy jedynie do oglądania telewizji, gdyż coraz częściej oglądamy filmy czy koncerty z innych nośników, a także korzystamy ze Smart TV. Połączenie z Internetem oferuje wiele modeli, a w Samsungach QLED 2018 czy OLED-ach od LG to już standard.
Smart TV – standard nowoczesnych TV
Warto zwrócić uwagę także na funkcję Smart TV, którą oferują liczne telewizory, np. QE65Q9FAMTXXH. W każdej chwili można uruchomić wybrane seriale, programy, mecze czy skorzystać z Facebooka. Poza tym wygodnie można sterować telewizorem smartfonem. Telewizor inteligentny, np. Q9F, można podłączyć do Internetu i cieszyć się dostępem do kolekcji aplikacji oraz usług z popularnym Netflixem na czele.
Wybieramy wyświetlacz
Przede wszystkim warto zacząć od wyboru wyświetlacza – QLED-y gwarantują mianowicie doskonałą głęboką czerń i wierne odwzorowanie kolorów. Wystarczy odpalić np. Q9F, aby móc podziwiać ten efekt. Jeśli mamy skromny budżet, musimy zadowolić się wyświetlaczem LCD, ale musimy liczyć się z tym, że jakość obrazu będzie gorsza. Dla niektórych z nas nie będą to jednak ogromne różnice – zależy, jak użytkujemy telewizor.
Kolejną ważną sprawą jest wybór, czy telewizor ma mieć ekran płaski – jak Q9F – czy zakrzywiony, czyli typu Curved. Oba te rozwiązania mają swoich zwolenników. Dzięki zakrzywionemu każdy punkt obrazu będzie w tej samej odległości od nas, co znacznie poprawia komfort oglądania w dużym pomieszczeniu. Nie trzeba też kłócić się o centralne miejsce w salonie!
Ultra HD czy Full HD – odwieczny dylemat
Im większa rozdzielczość, tym lepiej? Otóż niekoniecznie. Rozdzielczość to parametr odpowiadający za szczegółowość obrazu. Full HD to 1920×1080, czyli ponad 2 miliony pikseli, a Ultra HD (4K) to 3840×2160, czyli ponad 8 milionów pikseli, a zatem cztery razy więcej. Rozdzielczość ta odnosi się jednak do obrazu statycznego, a obraz dynamiczny ma niższą rozdzielczość, co wpływa na ogólne wrażenie.