Mamo, tato - chcę być logistykiem!

Świat się zmienia. I choć ma to miejsce od zarania jego dziejów, to proces ten jakby przyspieszał szczególnie gwałtownie w przeciągu ostatnich lat. Procesy zachodzące w społeczeństwach przebiegają niezwykle intensywnie, nie mówiąc już o postępie technologicznym, a także ludzkiej mentalności i podejściu do wielu spraw.

Stąd też – gdy wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, zarówno na polu społecznym, jak i technologicznym – rośnie zapotrzebowanie na nowego typu specjalistów, będących w stanie nie tylko nadążyć za szybko zmieniającymi się trendami, ale także odpowiednio je przeanalizować tak, aby stały się prawdziwym motorem napędowym dla każdej społeczności.

Dlatego też przy każdym postępie technologicznym i skoku cywilizacyjnym pojawia się kategoria zawodów przyszłości – można powiedzieć, że stale zmieniająca się. Wszystko bowiem płynie i świat za sto lat nie będzie już taki, jaki obserwujemy dziś. Jaki będzie? Tego nie wiemy. Ale wiemy za to, jakie są zawody przyszłości. Jeśli również pragniesz się tego dowiedzieć – szczególnie w przypadku, gdy jesteś młodym człowiekiem dopiero pragnącym zorganizować swoje życie zawodowe – ten tekst poświęcony jest właśnie dla ciebie. Zapraszam wobec tego do lektury.

Bez wątpienia, zawodem przyszłości jest specjalista z branży IT. Zapotrzebowanie na tego typu pracowników jest bardzo duże – już teraz. Spowodowane jest to błyskawicznym rozwojem technologii, a co za tym idzie – pojawianiem się coraz to nowszych stanowisk tego typu na rynku pracy. Na dzień dzisiejszy najbardziej opłacalnymi zawodami w branży informatycznej są programista JAVA, senior developer i architekt IT. To jednak nie wszystko. Gwałtowny i wciąż niesłabnący rozwój tej branży spowoduje również wzrost znaczenia takich stanowisk ściśle związanych z tworzeniem aplikacji i gier komputerowych, kreowaniem wirtualnej rzeczywistości oraz rozwojem sztucznej inteligencji.

Kolejnym zawodem przyszłości – póki co jeszcze niezbyt docenianym w Polsce – jest biotechnolog. Zawód ten jednak jest szeroko ceniony w świecie zachodnim. Nie martw się jednak – istnieje ogromna szansa na rozwój jego znaczenia i w naszym kraju. Zawód biotechnologa polega na opracowywaniu rozmaitych technologii, dzięki którym będzie można wykorzystać substancje organiczne w różnych gałęziach przemysłu. Jak już zostało wspomniane, zawód ten będzie zyskiwał na znaczeniu także i w Polsce – dzięki rozwojowi medycyny, farmakologii oraz ochrony środowiska. Co więcej – zawód ten charakteryzuje się niewielką konkurencją, więc wynagrodzenie takiego pracownika zapewne będzie dość szybko rosnąć. Na pewno jest to opcja warta rozważenia.

W tym miejscu dochodzimy do naszego „bohatera tytułowego”. Czym zajmuje się logistyk? Planowaniem i nadzorem nad procesem produkcyjnym, transportem i dystrybucją towarów. Gdzie potrzebni są specjaliści w dziedzinie logistyki? Oczywiście w transporcie, ale także i w budownictwie, elektronice, energetyce czy też motoryzacji. Po prostu wszędzie tam, gdzie występuje produkcja i sprzedaż. Dlatego też jest to jeden z najbardziej cenionych zawodów – zawodów przyszłości.

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii coraz większe znaczenie zyskuje zawód inżyniera elektrotechnologii. Jest to specjalizacja dość szeroka i uniwersalna – inżynier elektrotechnologii zajmować się może nie tylko elektroniką i elektrotechniką, ale także inżynierią oprzyrządowania, telekomunikacyjną i komputerową.

Odchodzimy na chwilę od zawodów stosunkowo nowoczesnych, aby poświęcić chwilę czasu bardziej tradycyjnej formie zatrudnienia. Lekarze i inni pracownicy branży medycznej co prawda – póki co – wciąż mogą liczyć na lepsze warunki zatrudnienia za granicą niż w Polsce, jednakże sytuacja ta może w niedalekiej przyszłości ulec zmianie na lepsze. Optymizmem napawa wyjątkowo niski wskaźnik bezrobocia wśród lekarzy i pielęgniarek. Na korzyść przemawia również coraz większe zainteresowanie Polaków sportami i dbałością o wygląd – stąd też na popularności zyskują takie zawody, jak fizjoterapeuta oraz chirurg medycyny estetycznej. Leczenie problemów natury psychologicznej – na szczęście – przestaje być czymś wstydliwym, toteż wzrasta zapotrzebowanie na usługi prowadzone przez psychologów i psychoterapeutów.

Skoro przy medycynie i zdrowym trybie życia jesteśmy, wzrasta w naszym społeczeństwie zapotrzebowanie na usługi świadczone przez trenerów i dietetyków. Wszystko to dzięki wciąż rosnącemu zainteresowaniu Polaków różnorodnymi sportami a także zdrowym trybem życia.

Kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa mają także zawody związane bezpośrednio z finansami. Tak jak specjalista do spraw finansowych czy też doradca do spraw finansów osobistych. Wzrost zapotrzebowania na ich usługi spowodowany może być rosnącą wśród społeczeństwa świadomością finansową.

Żeby biznes mógł się swobodnie rozwijać, firmy gromadzą potężne nieraz ilości danych. Ktoś musi te dane analizować. Tu wkraczają specjaliści zwani analitykami big data, lub całkowicie z angielska – data scientists. Ludzie tacy powinni charakteryzować się kompleksową wiedzą z zakresu takich dziedzin, jak ekonomia, matematyka i statystyka. Ich praca to nie tylko jednak analiza danych. Na jej podstawie bowiem sugerują oni i doradzają dalsze postępowanie i określone decyzje oraz rozwiązania.

Jak wszyscy wiemy, we współczesnym świecie okładka jest często ważniejsza od samej książki, a mówiąc dosłownie – produkt nie musi być funkcjonalny, a ma ładnie wyglądać. Po to potrzebni są graficy komputerowi – ostatecznie projekt strony internetowej lub chociaż okładki książki decyduje o sukcesie lub porażce danego produktu. Jest to zawód dla osób naprawdę kreatywnych i nieszablonowych.

Ostatnim zawodem przyszłości – przynajmniej w niniejszym tekście – jest pracownik naukowy. Póki co – niestety – bardziej doceniany w świecie zachodnim, niż na naszym podwórku. Ale z czasem powinno się to zmienić, bowiem wszystko płynie. Szczególnie cenieni są specjaliści z dziedziny chemii, fizyki, inżynierii oraz matematyki.

Takie są właśnie zawody przyszłości. Czy widzisz się w którymś z nich?

www.irelandstats.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here